10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint HDD6GDC2W
Dual Fuel Cooker with Double Oven, White, A Rated
£389
Save £180.99
Was £569.99
£409 with delivery
- Product code: 869991714590/NP
- NO PACKAGING - WAS £569.99
- Capacity (Usable Litres) - 75/38
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 4
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 600 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | Dual Fuel Cooker with Double Oven |
| Brand | Hotpoint |
| Model | HDD6GDC2W |
| Also known as: | 869991714590 |
| EAN: | 0200000003321 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| Catalytic | |
| Matte Enamel Supports | |
| Glass Lid | |
| LPG Convertible | |
| LPG Kit Included |
| Product colour | White |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Handle colour | White |
| Handle material | Metal |
| Housing material | Metal |
| Control position | Front |
| Control panel material | Metal |
| Cord length | 120 m |
| Internal coating | Enamel |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Gas type | Methane/LPG |
| Number of gas cooking zones | 4 zone(s) |
| Electronic ignition type | Automatic ignition |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 type | Semi-rapid |
| Cooking zone 1 power | 2000 W |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 type | Semi-rapid |
| Cooking zone 2 power | 2000 W |
| Cooking zone 3 position | Right front |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 type | Rapid |
| Cooking zone 3 power | 2900 W |
| Cooking zone 4 position | Right front |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 type | Auxiliary |
| Cooking zone 4 power | 1000 W |
| Flame failure device | Yes |
| Cover material | Glass |
| Hob cover | Yes |
| Oven size | Large |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 75 L |
| Total oven power | 4400 W |
| Oven position | Bottom |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Side opening |
| Oven door material | Glass/metal |
| Number of glass door panels | 2 |
| Viewing window | Yes |
| Number of oven grids | 2 |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Oven type | Fan |
| Top, bottom & fan | Yes |
| Cleaning type | Catalytic |
| Catalytic liners on side walls | Yes |
| Easy to clean (oven) | Yes |
| Oven 2 size | Small |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Top |
| Oven 2 net capacity | 38 L |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 grill power | 4400 W |
| Oven 2 full surface grill | Yes |
| Oven 2 door opening | Drop down opening |
| Oven 2 door material | Glass |
| Oven 2 number of glass door panels | 2 |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Oven 2 top and bottom heating | Yes |
| Oven 2 conventional cooking | Yes |
| Oven 2 catalytic liners on side walls | Yes |
| Oven timer | Yes |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Energy efficiency class | A |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| Connected load (electric) | 4400 W |
| Energy consumption (conventional) | 1.5 MJ |
| Oven 2 energy consumption (conventional) | 0.75 kWh |
| Grill plate | Yes |
| Grill plate set | Yes |
| Number of grill plates | 1 |
| Grill plate handle(s) | Yes |
| Number of grill plate handles | 1 |
| Oven rack | Yes |
| Baking tray | Yes |
| Number of baking trays | 1 |
| Hotpoint technologies (cooking) | Catalytic / Stay Clean liners, Digital display, Easy to clean, Timer |
| Width | 600 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 56.5 kg |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 700 mm |
| Package height | 1025 mm |
| Package weight | 59 kg |
| Country of origin | Turkey |
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Customers also bought
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 26th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £129.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.