Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LG F4X1008NWK
Washing Machine
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: F4X1008NWK
- Capacity (kg) - 8
- Spin Speed (rpm) - 1350
- Sleek design
- 6 Motion DD
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 600 x 550 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | LG |
| Model | F4X1008NWK |
| EAN: | 8806096104323 |
| Sleek design | |
| 6 Motion DD | |
| Steam | |
| Tub clean | |
| ThinQ |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary, Touch |
| Door hinge | Left |
| Colour name | White |
| Inverter technology | Yes |
| Display type | LED |
| Display illumination | Yes |
| Illumination colour | White |
| Door opening | Side opening |
| Door opening angle | 150° |
| Door colour | Transparent |
| Rim colour | Black |
| Drum material | Stainless steel |
| Tub material | Polyurethane |
| Drum type | Embossing |
| Cord length | 1.9 m |
| Inlet hose length | 1.3 m |
| Outlet hose length | 1.75 m |
| Dispenser tray type | 3-way |
| Drum volume | 58 L |
| Lower built-in capability (topless) | Yes |
| Water fill | Cold |
| Motor type | Beltless |
| Universal motor | Yes |
| Viewing window | Yes |
| Country of origin | China |
| Rated capacity | 8 kg |
| Maximum spin speed | 1350 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 10 |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 75 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Cotton, Delicate/silk, Easy care, Eco 40-60°C, Hand/wool, Hygiene/anti-allergy, Mix, Quick 30min, Sport |
| Load balancing system | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Delay start (max) | 19 h |
| Delay start (min) | 3 h |
| Timer | Yes |
| Cycle time (max) | 218 min |
| Cycle time (quick washing program, small load) | 30 min |
| Cycle time (quick washing program) | 30 min |
| Rinsing effectiveness | 5 g/kg |
| Number of rinse selections | 1 |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Minimum spin speed | 400 RPM |
| Automatic load recognition | Yes |
| Self adjusting water level | Yes |
| Residual moisture | 53.9% |
| Adjustable temperature | Yes |
| Menu languages | English |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Left-on mode duration | 10 min |
| Maximum washing temperature | 37 °C |
| Sterilization function | Yes |
| Minimum water flow pressure | 50 kPa |
| Maximum water flow pressure | 800 kPa |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Apps supported | LG ThinQ |
| Apps functions | Downloadable additional programs, Remote diagnostic, Remote monitoring |
| No spin | Yes |
| Child lock | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Auto diagnostic | Yes |
| Auto-restart | Yes |
| Over voltage protection | Yes |
| Drum Clean | Yes |
| Powder detergent function | Yes |
| Error message indicator | Yes |
| Water supply lacking indicator | Yes |
| Electrical component fault indicator | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Automatic locking | Yes |
| Stackable | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 20 mm |
| On/off button | Yes |
| Removable top | Yes |
| Number of adjustable feet | 4 |
| Adjustable back feet from front | Yes |
| Machine care | Yes |
| Feet adjustment type | Front & Rear |
| Feet extension (min) | 10 mm |
| LG technologies (clothes care) | 6 Motion DD, Allergy Care, Inverter Direct Drive Motor, ThinQ™ |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 51.9 kWh |
| Water consumption per cycle | 48 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.472 kWh |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Width | 600 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 58 kg |
| Depth with door closed | 590 mm |
| Depth with door open | 1030 mm |
| Installation compartment width | 640 mm |
| Installation compartment depth | 690 mm |
| Installation compartment height | 855 mm |
| Door opening diameter | 300 mm |
| Gross weight | 616.9 kg |
| Manual | Yes |
| Manual languages | English |
| Product languages | English |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 660 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 62 kg |
| Package type | Box |
| Package dimensions (WxDxH) | 660 x 660 x 890 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 600 x 590 x 850 mm |
| Power requirements | Mains |
| Category | Washing Machine |
| Energy consumption | 48 kWh |
| Hand wash | Yes |
| Indication light | Yes |
| Number of programs | 10 |
| Pause function | Yes |
| Spin speed | 1400 RPM |
| Rated capacity (washing) | 8 kg |
| Doesn't contain | Chlorofluorocarbon (CFC), Hydrofluorocarbon (HFC) |
| Model year | 2024 |
| Required tools | Standard tool box |
| Spare part retention | 7 year(s) |
| Washing class | A |
| Fuzzy Logic controls | Yes |
| Sportswear program | Yes |
| Net weight | 58 kg |
| Eco program duration | 218 min |
| PSTI certified | Yes |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
6Motion Direct Drive
The improved 6Motion Direct Drive™ moves the drum in different directions for optimal fabric care. In addition to controlling spin speed and having left and right drum rotation, the system has six types of motions: rubbing, agitating, compressing, rotating, swing and PowerMotion (FL). With the 6 Motion Direct Drive™, your laundry will get a thorough wash without the wrinkles and damage.
Inverter Direct Drive™
The Inverter Direct Drive Motor™ eliminated the traditional belt and pulley system, which means fewer moving parts. Fewer moving parts means less wear and tear, making our LG washing machines much more durable. It is backed by a 10-year warranty.
Steam™
LG Steam™ loosens allergens found in fabrics, which are then drained out during the rinse and spin cycles, reducing allergens on your clothing and bedding.
Loading
You've added an item to your basket.