5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch GSN33VWEPG Series 4
Frost Free Tall Freezer, White, E Rated
£589
Save £110
Was £699
£609 with delivery
Spread the cost:
£49.09 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: GSN33VWEPG/NP
- NO PACKAGING - WAS £699.00
- Gross Capacity - 225 Litres
- No Frost
- Big Box drawer
- Multi Airflow System: even air distribution for longer freshness
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1760 x 600 x 650
Energy
Rating
| Type | Frost Free Tall Freezer |
| Brand | Bosch |
| Model | GSN33VWEPG Series 4 |
| Also known as: | GSN33VWEPG |
| EAN: | 0200000002078 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| No Frost: never defrost again, thanks to perfect protection from ice formation - that saves time and effort | |
| Big Box drawer: easily stack food containers and store larger items in your freezer | |
| Multi Airflow System: even air distribution for longer freshness | |
| Super Freeze function: prevents the food in your freezer from defrosting | |
| Intelligent Inverter Technology: ensuring stable temperature control and efficient performance |
| Product type | Upright freezer |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Handle colour | White |
| Door hinge | Right |
| Control type | Buttons |
| Freezer drawers quantity | 4 |
| Inverter technology | Yes |
| Freezer net capacity | 225 L |
| Freezing capacity | 19 kg/24h |
| Storage time during power failure | 9 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-T |
| No Frost system | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Freezer gross capacity | 225 L |
| Ice cube tray | Yes |
| Freezer temperature (min) | -18 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 43 °C |
| SuperFrost function | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Failure alarm | Yes |
| Error indication | Yes |
| Cord length | 2.3 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 229 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 600 mm |
| Depth | 650 mm |
| Height | 1760 mm |
| Weight | 63 kg |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 765 mm |
| Package height | 1825 mm |
| Package weight | 69.8 kg |
| Bosch technologies (food storage) | BigBox, Multi Airflow, NoFrost |
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty#/Togglebox=9197539-15284478-1/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
£589
Save £110
Was £699
Customers also bought
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 28th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £196.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.