Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG TR819A4B
Heat Pump Tumble Dryer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: TR819A4B
- Capacity (kg) - 9
- AbsoluteCare
- MixDry
- SensiDry
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 596 x 636 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | AEG |
| Model | TR819A4B |
| EAN: | 7333394060910 |
| AbsoluteCare | |
| MixDry | |
| SensiDry | |
| ProSense+ | |
| Interior Light |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Door colour | Black |
| Drum volume | 118 L |
| Display type | LED |
| Cord length | 1.45 m |
| Inverter technology | Yes |
| Rated capacity | 9 kg |
| Drying class | A |
| Drying programs | Bedding, Cotton, Delicate/silk, Mix, Outdoor/sport, Synthetics, Wool |
| Cycle time | 219 min |
| Noise level | 63 dB |
| Anti-Crease function | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Extra dry | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Drum interior light | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | A+++ |
| Annual energy consumption | 194 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 550 W |
| AC input voltage | 230 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Depth | 636 mm |
| Width | 596 mm |
| Height | 850 mm |
| Depth with door closed | 657 mm |
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.