2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense RF632N4WIE
American Fridge Freezer, Stainless Steel, E Rated, Non-Plumbed
£649
Save £50
Was £699
Service that goes further
- Product code: RF632N4WIE
- Net Capacity - Fridge 336 Litres/Freezer 149 Litres
- 485 litre capacity - holds 26 bags of food shopping
- Clever tech stops ice build-ups in the fridge & freezer
- Water dispenser - no plumbing required
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 2000 x 700 x 694
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | Hisense |
| Model | RF632N4WIE |
| EAN: | 6921727057853 |
| 485 litre capacity - holds 26 bags of food shopping | |
| Clever tech stops ice build-ups in the fridge & freezer | |
| Water dispenser - no plumbing required | |
| Drawer with adjustable humidity keeps fruit & veg fresh | |
| Dimensions (cm) - H200 x W70.4 x D69.4 |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | French door |
| Product colour | Grey, Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Door assembly | Door slider |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Housing material | Metal |
| Shelves material | Tempered glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Total net capacity | 485 L |
| Climate class | N-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 38 dB |
| Water dispenser | Yes |
| Cooling system | Ventilated |
| Dispenser placement | Thru the door |
| Water supply type | Water tank |
| Water tank capacity | 2 L |
| Inverter technology | Yes |
| Certification | CE, UKCA |
| Fridge net capacity | 336 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Fridge door balconies | 6 |
| Bottle rack | Yes |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Freezer net capacity | 149 L |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezing capacity | 11 kg/24h |
| Storage time during power failure | 10 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 2 |
| Freezer interior light | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 295 kWh |
| Power plug type | Type G |
| AC input voltage | 220-240~ V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 700 mm |
| Depth | 694 mm |
| Height | 2000 mm |
| Weight | 92 kg |
| Depth without handle | 694 mm |
| Package width | 750 mm |
| Package depth | 738 mm |
| Package height | 2111 mm |
| Package weight | 101 kg |
| Hisense technologies (food storage) | Dual-Tech Cooling, Inverter Compressor, LED Display, Non-plumbed Water Dispenser, Total No Frost |
| Country of origin | China |
| Adjustable thermostat | Yes |
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Loading
You've added an item to your basket.