2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense RL415N4ACE
Tall Larder Fridge, Stainless Steel, E Rated
Service that goes further
- Product code: RL415N4ACE
- Gross Capacity - 332 Litres
- No frost
- Multi-air flow system
- Digital display
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1720 x 595 x 590
Energy
Rating
| Type | Tall Larder Fridge |
| Brand | Hisense |
| Model | RL415N4ACE |
| EAN: | 6921727067319 |
| No frost | |
| Multi-air flow system | |
| Digital display | |
| Precise temperature control | |
| Interior LED light | |
| Super cool function | |
| Alarm function | |
| Eco function | |
| Environmental-friendly technology | |
| Adjustable leg |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Stainless steel |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Door colour | Stainless steel |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door opening angle | 90° |
| Control type | Buttons |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Plastic |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 38 dB |
| Multi-airflow system | Yes |
| Fridge gross capacity | 332 L |
| Cooling system | Static |
| No Frost system | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Minimum operating temperature | 5 °C |
| Maximum operating temperature | 15 °C |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 137 kWh |
| Width | 595 mm |
| Depth | 590 mm |
| Height | 1720 mm |
| Depth without handle | 510 mm |
| Weight | 52.7 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 647 x 628 x 1800 mm |
| Package weight | 58.8 kg |
| Package volume | 1 cm³ |
| Package width | 647 mm |
| Package depth | 628 mm |
| Package height | 1800 mm |
| Package weight | 58.8 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 595 x 590 x 1720 mm |
| Star rating | 4* |
| Total net capacity | 332 L |
| Freezer net capacity | 0 L |
| Gross weight | 58.8 kg |
| Country of origin | China |
| UN number | 84186900 |
| Operating temperature (T-T) | 2 - 8 °C |
| Net weight | 52.7 kg |
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £30 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Loading
You've added an item to your basket.