Hisense 100U7QTUK
100" ULED Mini LED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, F Rated
Spread the cost:
Save more together
Service that goes further
In Stock
Free or Next Day Delivery from 14th May*
Installation & Recycling Available**
Flexible Finance Options
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Product code: 100U7QTUK
- Screen (Inches/Type) - 100 4K Ultra HD ULED
- Operating System - VIDAA
- MiniLED
- Hi-View AI Engine PRO:
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 1317 x 2229 x 480
Energy
Rating
| Type | 100" ULED Mini LED Smart Television |
| Brand | Hisense |
| Model | 100U7QTUK |
| EAN: | 6942351418490 |
| MiniLED | |
| Hi-View AI Engine PRO: | |
| 165Hz Game Mode Ultra | |
| Built In Sub Woofer | |
| Dolby Atmos | |
| Quantum Dot Colour | |
| Every Seat is a VIP Seat | |
| Dynamic Tone Mapping | |
| Freely | |
| The Power of Smart | |
| Hands Free Voice Control | |
| Filmmaker Mode | |
| IMAX Enhanced | |
| Smart Gaming | |
| Sports Mode | |
| Design | |
| Total HDR Solution | |
| Always Connected | |
| Share the moment | |
| Go Greener |
| Display diagonal | 2.54 m (100) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | ULED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display brightness | 450 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 5000:1 |
| LED backlight | Yes |
| LED backlighting type | Mini LED |
| Response time | 6.5 ms |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Display refresh rates supported | 165 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display diagonal (metric) | 2530 mm |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Peak luminance ratio | 90% |
| Tuner type | Digital |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2 |
| Number of tuners | 2 tuner(s) |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | VIDAA |
| Operating system version | U9 |
| Timeshift | Yes |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | HbbTV 2.0.4 |
| Smart modes | Dolby Vision, Filmmaker, VIDAA |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 30 W |
| Audio output channels | 2.1 channels |
| Built-in subwoofer | Yes |
| Subwoofer RMS power | 20 W |
| Audio decoders | DTS:X, Dolby AC4, Dolby Atmos, Dolby MS12, IMAX Enhanced |
| Equalizer | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Web browser | Yes |
| Browser supported | Odin |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 800 x 400 mm |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Stand colour | Black |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Game mode | Yes |
| Teletext function | Yes |
| Video formats supported | AV1, AVC, H.264, HEVC/H.265, MPEG1, MPEG2, MPEG4, VP8, VP9, WMV3 |
| Audio formats supported | AAC, FLAC, LPCM, MP3, MPEG, MPEG-1, MPEG-2, OPUS, Vorbis, WAV, WMA |
| Image formats supported | BMP, GIF, JPEG, JPG, PNG |
| Video compression formats | AVI, FLV, MKV, MOV, MP4, TS, WEBM, WMV |
| AI Upscale | Yes |
| Backlight dimming technology | Local Dimming |
| Processor cores | 4 |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium Pro |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Bar, Variable Refresh Rate (VRR) |
| WiSA Ready | Yes |
| Parental control | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Composite video in | 1 |
| Audio (L/R) in | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Voice control | Yes |
| Voice guide | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Programming period | 8 day(s) |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Hotel mode | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Power consumption (typical) | 490 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 190 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 350 kWh |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Hisense technologies (AV/TV) | 4K AI Upscaler, 144Hz Game Mode Pro, Dolby Atmos®, Full Array Local Dimming, MEMC (Motion Estimation Motion Compensation), Quad Core 4k Processor, Quantum Dot Colour |
| Width (with stand) | 2229 mm |
| Depth (with stand) | 480 mm |
| Height (with stand) | 1317 mm |
| Weight (with stand) | 63.5 kg |
| Width (without stand) | 2229 mm |
| Depth (without stand) | 82 mm |
| Height (without stand) | 1282 mm |
| Weight (without stand) | 62 kg |
| Stand width | 480 mm |
| Stand depth | 1735 mm |
| Quick start guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Package width | 2398 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Package height | 1490 mm |