2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele M2224SC Obsidian Black
Built-In Microwave with Grill
Retail Price
£699
Save £200
Was £899
Free Delivery
Spread the cost:
£58.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
In Stock
Free or Next Day Delivery from 23rd May*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.79 p/m
Flexible Finance Options
£58.25 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: 11390380
- Capacity (Usable Litres) - 17
- Power Output - 800 W
- 7-segment display with sensor controls - EasySensor
- Optimum and even browning - integrated Quartz grill
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 372 x 495 x 310
| Type | Built-In Microwave with Grill |
| Brand | Miele |
| Model | M2224SC Obsidian Black |
| Also known as: | 11390380, M2224SCobbl |
| EAN: | 4002516262930 |
| 7-segment display with sensor controls - EasySensor | |
| Optimum and even browning - integrated Quartz grill | |
| Perfect defrosting and cooking - Automatic programmes | |
| Food remains at serving temperature - keeping warm function | |
| Perfect and energy-saving lighting - LED lighting |
| Product type | Grill microwave |
| Appliance placement | Built-in |
| Interior capacity | 17 L |
| Product colour | Black |
| Microwave power | 800 W |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Grill power | 800 W |
| Grill type | Quartz grill |
| Number of power levels | 6 |
| Door hinge | Left |
| Turntable | Yes |
| Turntable size | 272 mm |
| Interior light | Yes |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Child lock | Yes |
| Interior material | Stainless steel |
| Cord length | 1.6 m |
| Grill | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Reheat function | Yes |
| Number of bulbs | 1 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Connected load | 1250 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Width | 495 mm |
| Depth | 310 mm |
| Height | 372 mm |
| Installation compartment width | 468 mm |
| Installation compartment depth | 310 mm |
| Installation compartment height (min) | 350 mm |
| Installation compartment height (max) | 362 mm |
| Weight | 14.4 kg |
| Grill grid included | Yes |
| Package width | 681 mm |
| Package depth | 425 mm |
| Package height | 480 mm |
| Package weight | 20 kg |
| Country of origin | United Kingdom |
2 years parts and labour.To register your appliance for the manufacturers warranty you will find a 'Register Your Appliance' card within the Welcome Pack that asks you to call Miele to complete the registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 23rd May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.79
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £233 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £10 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew






Loading
You've added an item to your basket.