Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Images 2 to 12 are for illustration purposes only
Rangemaster CLA90ECCR/C Classic Cream / Chrome 90cm Ceramic Range Cooker
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 117430
- Catalytic
- Hob Type - Ceramic hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 5
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 930 x 900 x 670 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | 90cm Ceramic Range Cooker |
| Brand | Rangemaster |
| Model | CLA90ECCR/C Classic Cream / Chrome |
| Also known as: | 117430 |
| EAN: | 5028683117438 |
| Catalytic | |
| Programmable Clock | |
| Left Hand Oven Furniture: Handyrack | |
| Separate, Full & Half | |
| 5 Hotplate Cooking Zones | |
| Hot Hob Indicators |
| Product type | Range cooker |
| Product colour | Cream |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Handle colour | Chrome |
| Control position | Front |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Certification | CE |
| Hob type | Ceramic |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 5 zone(s) |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 type | Small |
| Cooking zone 1 power | 1100 W |
| Cooking zone 1 diameter | 145 mm |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 type | Large |
| Cooking zone 2 power | 1650 W |
| Cooking zone 2 diameter | 185 mm |
| Cooking zone 3 position | Central rear |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 type | Small |
| Cooking zone 3 power | 1100 W |
| Cooking zone 3 diameter | 145 mm |
| Cooking zone 4 position | Central front |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 type | Dual zone |
| Cooking zone 4 power | 1560 W |
| Cooking zone 4 diameter | 185 mm |
| Cooking zone 5 position | Right |
| Cooking zone 5 power source | Electric |
| Cooking zone 5 type | Dual zone |
| Cooking zone 5 power | 2020 W |
| Cooking zone 5 diameter | 210 mm |
| Oven size | Large |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 79 L |
| Oven position | Bottom left |
| Viewing window | Yes |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of shelf positions | 7 |
| Convection cooking | Yes |
| Cleaning type | Catalytic |
| Oven 2 size | Medium |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Right |
| Oven 2 net capacity | 67 L |
| Oven 2 number of shelves | 4 shelves |
| Oven 2 number of shelf positions | 9 |
| Oven 2 convection cooking | Yes |
| Oven 3 size | Small |
| Oven 3 power source | Electric |
| Oven 3 position | Top left |
| Oven 3 power | 2300 W |
| Oven 3 grill | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (forced convection) | 0.83 kWh |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| Connected load (electric) | 14820 W |
| AC input voltage | 230 - 400 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Oven 2 energy consumption (forced convection) | 0.79 kWh |
| Manual | Yes |
| Width | 900 mm |
| Depth | 670 mm |
| Height | 930 mm |
| Height (min) | 905 mm |
| Weight | 105 kg |
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.