Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
CDA CCA72SI
Canopy Cooker Hood, Silver, B Rated
£99
Save £10
Was £109
Service that goes further
- Product code: 1190666
- Extraction Rate (m³/h) - 220
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Push button control
- 3 speeds
- Warranty - Lifetime parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 175 x 700 x 282
Energy
Rating
| Type | Canopy Cooker Hood |
| Brand | CDA |
| Model | CCA72SI |
| Also known as: | 1190666 |
| EAN: | 5055833406241 |
| Ducted/re-circulating installation | |
| Push button control | |
| 3 speeds | |
| Ducted installation | |
| Re-circulating installation | |
| Dishwashable grease filter |
| Maximum extraction power | 220 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | E |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | F |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 66 dB |
| Noise level (low speed) | 55 dB |
| Noise level (medium speed) | 63 dB |
| Noise level (high speed) | 66 dB |
| Type | Built-in |
| Product colour | Silver |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of filters | 1 pc(s) |
| Removable filter | Yes |
| Bulb power | 2 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Lighting position | Front |
| Annual energy consumption | 27 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 54 W |
| Current | 3 A |
| Energy efficiency class (old) | B |
| Width | 700 mm |
| Depth | 282 mm |
| Height | 175 mm |
| Compliance certificates | WEEE |
Lifetime parts and 2 years labour, subject to registration within 60 days of purchase. If not registered within 60 days of purchase a standard 24 month part and labour warranty applies. Proof of purchase required. To activate your warranty go to www.cda.co.uk/warranty/.
Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Loading
You've added an item to your basket.