Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
CDA ECH63BL
60cm Chimney Cooker Hood, Black, C Rated
£99
Service that goes further
- Product code: 1193726
- Extraction Rate (m³/h) - 475
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Push button
- 3 speeds
- Warranty - Lifetime parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 644-1024 x 600 x 500
Energy
Rating
| Type | 60cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | CDA |
| Model | ECH63BL |
| Also known as: | 1193726 |
| EAN: | 5055833407644 |
| Push button | |
| Ducted/re-circulating installation | |
| 3 speeds | |
| Height adjustable |
| Maximum extraction power | 475 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 53 dB |
| Noise level (intensive speed) | 64 dB |
| Minimum distance from electric hob | 650 mm |
| Minimum distance from gas hob | 700 mm |
| Type | Built-in |
| Control type | Buttons |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Number of motors | 1 |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of filters | 2 pc(s) |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Energy efficiency class | C |
| Annual energy consumption | 71 kWh |
| Motor power | 150 W |
| Width | 600 mm |
| Depth | 500 mm |
| Height (min) | 644 mm |
| Height (max) | 1024 mm |
Lifetime parts and 2 years labour, subject to registration within 60 days of purchase. If not registered within 60 days of purchase a standard 24 month part and labour warranty applies. Proof of purchase required. To activate your warranty go to www.cda.co.uk/warranty/.
Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Loading
You've added an item to your basket.