Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
CDA CST62SS
Traditional Cooker Hood, Stainless Steel, C Rated
£99
- Product code: 1193957
- Extraction Rate (m³/h) - 197
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- 3 Speeds
- LED Lighting
- Warranty - Lifetime parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 110 x 600 x 500
Energy
Rating
| Type | Traditional Cooker Hood |
| Brand | CDA |
| Model | CST62SS |
| Also known as: | 1193957 |
| EAN: | 5055833407705 |
| 3 Speeds | |
| LED Lighting | |
| Push button control | |
| Ducted or Recirculating |
| Maximum extraction power | 197 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | E |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | C |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 60 dB |
| Noise level (low speed) | 63 dB |
| Noise level (medium speed) | 58 dB |
| Noise level (high speed) | 60 dB |
| Minimum distance from electric hob | 650 mm |
| Minimum distance from gas hob | 700 mm |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Number of motors | 1 |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of filters | 2 pc(s) |
| Removable filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Annual energy consumption | 30 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Energy efficiency class (old) | C |
| Width | 600 mm |
| Depth | 500 mm |
| Height | 110 mm |
| Weight | 4.6 kg |
| Package width | 645 mm |
| Package depth | 560 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package weight | 5.6 kg |
| Country of origin | China |
Lifetime parts and 2 years labour, subject to registration within 60 days of purchase. If not registered within 60 days of purchase a standard 24 month part and labour warranty applies. Proof of purchase required. To activate your warranty go to www.cda.co.uk/warranty/.
Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 30th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £33 with a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.