Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
CDA Florence Sea Holly Retro
Frost Free Fridge Freezer, 60/40, Blue, D Rated
£599
Save £100
Was £699
Free Delivery
Spread the cost:
£49.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Low Stock
Free or Next Day Delivery from 6th April*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.29 p/m
Flexible Finance Options
£49.92 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: 1194114
- Net Capacity - Fridge 234 Litres/Freezer 96 Litres
- Classic retro styling fridge freezer
- 4* Freezer rating
- Inverter compressor
- Warranty - Lifetime parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1990 x 600 x 725
Energy
Rating
| Type | Frost Free Fridge Freezer |
| Brand | CDA |
| Model | Florence Sea Holly |
| Also known as: | 1194114, Florence Sea Holly Retro |
| EAN: | 5055833408085 |
| Classic retro styling fridge freezer | |
| 4* Freezer rating | |
| Inverter compressor | |
| Salad Crisper with humidity control |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Blue |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Sea Holly |
| Door hinge | Right |
| Door opening angle | 130° |
| Control type | Buttons |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Inverter technology | Yes |
| Total net capacity | 330 L |
| Climate class | N-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 41 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 234 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Egg balcony | Yes |
| Door bottle retainer | Yes |
| Bottle rack | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 96 L |
| Storage time during power failure | 11 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Low Frost system | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Fresh zone compartment net capacity | 29 L |
| Adjustable feet | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Defrost water drain | Yes |
| Cord length | 1.55 m |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 196 kWh |
| Energy efficiency scale | A+ to D |
| Width | 600 mm |
| Depth | 725 mm |
| Height | 1990 mm |
| Weight | 70 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 650 x 770 x 1995 mm |
| Package weight | 78 kg |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 770 mm |
| Package height | 1995 mm |
| Package weight | 78 kg |
| No Frost system | Yes |
| Multi-airflow system | Yes |
| Country of origin | China |
| Thermostat | Yes |
| Control position | Internal |
| Form factor | Upright |
| Built-in freezer | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 600 x 725 x 1990 mm |
| Number of drawers | 4 drawer(s) |
| Total capacity | 330 L |
| Gross weight | 78 kg |
| Split type | 60/40 |
| Control panel | Yes |
| Cooling system type | Compressor |
| Ean | 5055833408085 |
| Twin Cooling System | Yes |
| Wine rack | Yes |
| Net weight | 700 g |
Loading
Lifetime parts and 2 years labour, subject to registration within 60 days of purchase. If not registered within 60 days of purchase a standard 24 month part and labour warranty applies. Proof of purchase required. To activate your warranty go to www.cda.co.uk/warranty/.
Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 6th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.29
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £199.67 with a 3 month plan. Read More
You've added an item to your basket.