2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Amica BZ2263/3
Static Built-In Freezer, Sliding Hinge, F Rated
£499
Service that goes further
- Product code: 1194537
- Net Capacity - 204 Litres
- Temperature rise signal
- Reversible doors
- Height adjustable feet
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1769 x 540 x 540
Energy
Rating
| Type | Static Built-In Freezer |
| Brand | Amica |
| Model | BZ2263/3 |
| Also known as: | 1194537, BZ22633 |
| EAN: | 5055833409204 |
| Temperature rise signal | |
| Reversible doors | |
| Height adjustable feet | |
| Fast freeze function | |
| Display type: LED | |
| Control system: Mechanical | |
| Automatic ice dispenser: 0 | |
| 4 star rating |
| Product type | Upright freezer |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 9 |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door hinge | Left |
| Control type | Buttons |
| Refrigerating medium | R600a |
| Freezer net capacity | 204 L |
| Freezing capacity | 9.5 kg/24h |
| Storage time during power failure | 11 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Fast freeze function | Yes |
| Freezer temperature (min) | -18 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 38 °C |
| Temperature alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | F |
| Annual energy consumption | 264 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 0.8 A |
| Width | 540 mm |
| Depth | 540 mm |
| Height | 1769 mm |
| Weight | 60 kg |
| Package width | 573 mm |
| Package depth | 573 mm |
| Package height | 1840 mm |
| Package weight | 65 kg |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.