2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele Blizzard CX1 Cat & Dog Flex
Cylinder Vacuum Cleaner, Graphite Grey
£369
Save £30
Was £399
- Product code: 12034120
- Bin Capacity (Litres) - 2
- Container Type - Bagless
- Weight - 8.4 kg
- Cable Length (m) - 7.5
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 310 x 515 x 310
| Type | Cylinder Vacuum Cleaner, Graphite Grey |
| Brand | Miele |
| Model | Blizzard CX1 Cat & Dog Flex |
| Also known as: | 12034120, CX1BLIZCATDOG |
| EAN: | 4002516556251 |
| Reliably removes hair and lint with its turbo brush. | |
| Very efficient & thorough thanks to the AirTeQ floorhead | |
| Maximum air hygiene with HEPA lifetime filter | |
| Powerful cleaning performance thanks to vortex technology - 890 W |
| Maximum input power | 890 W |
| Annual energy consumption | 22.7 kWh |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 220-230 V |
| Type | Cylinder vacuum |
| Cleaning type | Dry |
| Dust container type | Bagless |
| Dust capacity | 2 L |
| Product colour | Grey |
| Tube type | Telescopic |
| Flexible hose | Yes |
| Hose length | 1.8 m |
| Vacuum air filtering | HEPA |
| Dirt separating method | Cyclonic/filtering |
| Proper use | Home |
| Cleaning surfaces | Bare floor, Hard floor, Upholstery, Carpet |
| Noise level | 76 dB |
| Removable filter | Yes |
| Operating radius | 11 m |
| Animal care | Yes |
| Dust container full indicator | Yes |
| Cord length | 7.5 m |
| Cord storage | Yes |
| Automatic cord rewinder | Yes |
| Storage compartment | Yes |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Width | 515 mm |
| Depth | 310 mm |
| Height | 310 mm |
| Weight | 8.4 kg |
| Package width | 595 mm |
| Package depth | 382 mm |
| Package height | 387 mm |
| Package weight | 9.9 kg |
| Vacuum brushes included | Turbo brush, Universal brush |
| Crevice tool | Yes |
| Upholstery nozzle included | Yes |
| Lance nozzle included | Yes |
2 years parts and labour.To register your appliance for the manufacturers warranty you will find a 'Register Your Appliance' card within the Welcome Pack that asks you to call Miele to complete the registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £123 with a 3 month plan. Read More




Loading
You've added an item to your basket.