2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele K 7747 C 125 Gala Edition
Built-In Larder Fridge, Fixed Hinge, C Rated
£1,525
Save £424
Was £1,949
Free Delivery
Spread the cost:
£127.09 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
In Stock
Free or Next Day Delivery from 4th April*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £7.99 p/m
Flexible Finance Options
£127.09 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: 12387630
- Net Capacity - Fridge 294
- Professional storage - fresher for longer with PerfectFresh Pro
- Optimum and maintenance-free LED lighting in compartment
- Clever networking opens up new possibilities - Miele@home
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1770 x 559 x 546
Energy
Rating
| Type | Built-In Larder Fridge |
| Brand | Miele |
| Model | K 7747 C 125 Gala Edition |
| Also known as: | 12387630, K7747C 125 Gala Edition |
| EAN: | 4002516721819 |
| Professional storage - fresher for longer with PerfectFresh Pro | |
| Optimum and maintenance-free LED lighting in compartment | |
| Clever networking opens up new possibilities - Miele@home | |
| Uniform temperature distribution inside the appliance - DynaCool |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 6 |
| Number of vegetable drawers | 3 |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door hinge | Right |
| Control type | Touch |
| Display placement | Inside |
| Fridge door balconies | 4 |
| Door bottle retainer | Yes |
| Egg balcony | Yes |
| Bottle rack | Yes |
| Fridge net capacity | 294 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 32 dB |
| Super Cool function | Yes |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Fresh zone compartment net capacity | 98 L |
| Door open alarm | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Cord length | 2.2 m |
| Energy efficiency class | C |
| Annual energy consumption | 100 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency index (EEI) | 64 |
| Connected load | 1200 W |
| Energy usage | 0.27 kWh/24h |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 559 mm |
| Depth | 546 mm |
| Height | 1770 mm |
| Installation compartment width | 570 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height (min) | 1772 mm |
| Installation compartment height (max) | 1788 mm |
| Weight | 70.5 kg |
| Miele technologies (food storage) | DynaCool, Party mode, Sabbath mode, SoftClose |
Important Product Information: This is a built in Larder Fridge; it needs to be built into a tall cabinet and will NOT fit underneath a worktop.
2 years parts and labour.To register your appliance for the manufacturers warranty you will find a 'Register Your Appliance' card within the Welcome Pack that asks you to call Miele to complete the registration.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 4th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£7.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £508.33 with a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.