Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Images 2 to 21 are for illustration purposes only
Rangemaster CDL90DFFSL/C Classic Deluxe Slate / Chrome 90cm Dual Fuel Range Cooker
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 124180
- Rapid Response
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 5
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 930 x 900 x 608 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | 90cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Rangemaster |
| Model | CDL90DFFSL/C Classic Deluxe Slate / Chrome |
| Also known as: | 124180 |
| EAN: | 5028683124184 |
| Rapid Response | |
| 5 Hotplate Cooking Zones | |
| Programmable Clock | |
| Semi Gloss Cast Iron |
| Product type | Range cooker |
| Product colour | Chrome, Slate |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Handle colour | Chrome |
| Control position | Front |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Wok burner | Yes |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Electronic ignition type | One hand ignition |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 type | Medium |
| Cooking zone 1 power | 1000 W |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 type | Medium |
| Cooking zone 2 power | 1700 W |
| Cooking zone 3 position | Central rear |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 type | Large |
| Cooking zone 3 power | 1700 W |
| Cooking zone 4 position | Central front |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 type | Large |
| Cooking zone 4 power | 3000 W |
| Cooking zone 5 position | Right |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 type | Wok |
| Cooking zone 5 power | 4000 W |
| Pan support material | Cast iron |
| Pan detection | Yes |
| Oven size | Large |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 79 L |
| Grill | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Oven position | Bottom left |
| Grill power | 2300 W |
| Grill surface coating | Chromed |
| Full surface grill | Yes |
| Half grill | Yes |
| Viewing window | Yes |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of shelf positions | 7 |
| Interior light | Yes |
| Number of functions | 8 |
| Convection cooking | Yes |
| Catalytic liners on side walls | Yes |
| Oven 2 size | Large |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Right |
| Oven 2 net capacity | 67 L |
| Oven 2 door opening | Side opening |
| Oven 2 number of shelves | 4 shelves |
| Oven 2 number of shelf positions | 9 |
| Oven 2 convection cooking | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 1.01 kWh |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| Connected load (electric) | 8600 W |
| Connected load (gas) | 10900 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Energy consumption (forced convection) | 0.88 kWh |
| Oven 2 energy consumption (forced convection) | 0.79 kWh |
| Manual | Yes |
| Rangemaster technologies (cooking) | Rapid Response™ |
| Width | 900 mm |
| Depth | 608 mm |
| Height | 930 mm |
| Height (min) | 905 mm |
| Weight | 118.4 kg |
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.