3
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Sharp 1T-C24HE2245KB
24" LED Smart Television, HD Ready, Black, E Rated
£119
£125 with delivery
Available Screen Sizes
- 24"
- 40"
Save more together
- Product code: 1T-C24HE2245KB
- Screen (Inches/Type) - 24 HD LED
- Operating System - TiVo
- TiVo+: 160+ Free channels, live and on demand
- Sophisticated Search Engine: Natural, Responsive, Tolerant
- Warranty - 3 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 369 x 535 x 216

Energy
Rating
| Type | 24" LED Smart Television |
| Brand | Sharp |
| Model | 1T-C24HE2245KB |
| Also known as: | 1TC24HE2245KB |
| EAN: | 5905683272742 |
| TiVo+: 160+ Free channels, live and on demand | |
| Sophisticated Search Engine: Natural, Responsive, Tolerant | |
| AV1 codec for the highest streaming picture quality | |
| HD Tuner DVB-T/T2/C/S/S2 (MPEG4 + 10-bit HEVC/H.265) |
| Display diagonal | 61 cm (24) |
| HD type | HD |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display technology | LED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| LED backlight | Yes |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000:1 |
| Display diagonal (metric) | 600 mm |
| Tuner type | Analog & digital |
| Analog signal format system | PAL |
| Digital signal format system | DVB-T, DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | TiVo |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.3 |
| Video apps | YouTube, Netflix, Amazon Prime Video, Disney+ |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Audio decoders | Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby AC4 |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Video formats supported | MKV, MP4, MOV, AVI, MPG, MPEG, 3GP, 3GPP, ASF, FLV, WEBM, DAT, TS, TRP, TP |
| Audio formats supported | MP3, M4A, AAC, AC3, EAC3, DTS, WAV, FLAC, LPCM |
| Image formats supported | JPG, JPEG, BMP, PNG, GIF, MPO |
| HDMI ports quantity | 3 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Yes |
| AC (power) in | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Power consumption (typical) | 17 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 17 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 23 kWh |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Compliance certificates | UKCA, CE, RoHS, REACH |
| Width (with stand) | 535 mm |
| Depth (with stand) | 216 mm |
| Height (with stand) | 369 mm |
| Width (without stand) | 535 mm |
| Depth (without stand) | 75 mm |
| Height (without stand) | 322 mm |
| Weight (without stand) | 2.25 kg |
| Quick start guide | Yes |
| Package width | 602 mm |
| Package depth | 103 mm |
| Package height | 375 mm |
| Package weight | 3.5 kg |
| Mounting kit | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | IR |
| Batteries included | Yes |
| Battery type | AAA |
| Number of batteries supported | 2 |
3 years parts and labour. Register your product within 30 days of purchase at sharp.registeritem.co.uk/appliance-details/product-type.
3
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Wall brackets
Choose an option below. All include fastening screws for the TV screen.
Fixed
Tilting
Full Motion
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £39.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Add a wall bracket 




Loading
You've added an item to your basket.