2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Morphy Richards 243021
Toaster, 4 Slice, Blue
£65
£71 with delivery
- Product code: 243021
- Number of Slots - 4
- 4-Slice Design
- Variable Browning Controls
- Removable Crumb Tray
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 206 x 317 x 297
| Type | Toaster |
| Brand | Morphy Richards |
| Model | 243021 |
| EAN: | 5056765400277 |
| 4-Slice Design: Ideal for busy households, easily toast up to four slices at once | |
| Variable Browning Controls: Perfect for varied toasting opinions, adjust separate browning controls for the left and right side of the toaster | |
| Removable Crumb Tray: Quick and effortless clean up as well as tidy kitchen surfaces thanks to the removable crumb tray | |
| Illuminated Control Buttons: Adding a stylish touch, the illuminated buttons deliver easy visibility in low light | |
| Hexagonal Design: A distinctive, recognisable pattern that sets the Cassini range apart, making a bold statement in any kitchen |
| Number of slices | 4 slice(s) |
| Product colour | Navy, Silver |
| Number of slots | 4 |
| Reheat function | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Removable crumb tray | Yes |
| Control type | Buttons, Level, Rotary |
| Cord storage | Yes |
| Indication light | Yes |
| Stop/cancel button | Yes |
| Crumb tray | Yes |
| Power | 1880 W |
| Width | 317 mm |
| Depth | 297 mm |
| Height | 206 mm |
| Weight | 2.45 kg |
| Manual | Yes |
Loading
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.morphyrichards.co.uk/pages/product-registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £21.67 with a 3 month plan. Read More



You've added an item to your basket.