2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Morphy Richards 303140
Turbosteam 2800W Steam Iron, Purple
£49.99
£55.99 with delivery
Service that goes further
- Product code: 303140
- 170g/min Steam Boost Removes Stubborn Creases
- Pristine Finish Soleplate Keeps Fabrics Feeling Like New for Longer
- Extra-Safe Auto Shut-Off Switches off Automatically, for Added Safety
- 2800 Watt Power Ready to Use in Just 45 Seconds
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 163 x 121 x 303

| Type | Turbosteam 2800W Steam Iron |
| Brand | Morphy Richards |
| Model | 303140 |
| EAN: | 5011832070012 |
| 170g/min Steam Boost Removes Stubborn Creases | |
| Pristine Finish Soleplate Keeps Fabrics Feeling Like New for Longer | |
| Extra-Safe Auto Shut-Off Switches off Automatically, for Added Safety | |
| 2800 Watt Power Ready to Use in Just 45 Seconds |
| Type | Steam iron |
| Soleplate type | Ceramic soleplate |
| Variable steam | Yes |
| Cord length | 3 m |
| Steam boost performance | 170 g/min |
| Auto power off | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Product colour | Black, Purple |
| Steam boost function | Yes |
| Continuous steam | Yes |
| Continuous steam performance | 50 g/min |
| Automatic anti-calc | Yes |
| Water tank capacity | 0.38 L |
| Anti-drip function | Yes |
| Vertical steam function | Yes |
| Spray function | Yes |
| Water tank type | Built-in |
| Heating time | 45 s |
| Auto power off after | 8 min |
| Warm-up time | 45 s |
| Auto shut-off | Yes |
| Iron power | 2800 W |
| Width | 121 mm |
| Depth | 303 mm |
| Height | 163 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Package width | 136 mm |
| Package depth | 340 mm |
| Package height | 175 mm |
| Package weight | 1.91 kg |
| Package type | Box |
| Manual | Yes |
| Country of origin | China |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.morphyrichards.co.uk/pages/product-registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now for delivery in 4+ weeks
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.