2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Morphy Richards 303210
Turbosteam 3100W Pro Digital Intellitemp Iron, Blue
£54
Save £15.99
Was £69.99
£60 with delivery
Service that goes further
- Product code: 303210
- Intellitemp and Max Settings
- Digital Controls - Easily Switch Setting at the Touch of a Button
- 200g/min Steam Boost - Removes Stubborn Creases
- Pristine Finish Soleplate - Keeps Fabrics Feeling Like New for Longer
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 163 x 121 x 303

| Type | Turbosteam 3100W Pro Digital Intellitemp Iron |
| Brand | Morphy Richards |
| Model | 303210 |
| EAN: | 5011832070050 |
| Intellitemp and Max Settings - Suitable for all fabrics, no switching needed once selected | |
| Digital Controls - Easily Switch Setting at the Touch of a Button | |
| 200g/min Steam Boost - Removes Stubborn Creases | |
| Pristine Finish Soleplate - Keeps Fabrics Feeling Like New for Longer |
| Type | Steam iron |
| Variable steam | Yes |
| Cord length | 3 m |
| Steam boost performance | 200 g/min |
| Auto power off | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Product colour | Black, Blue |
| Steam boost function | Yes |
| Continuous steam | Yes |
| Continuous steam performance | 40 g/min |
| Water tank capacity | 0.38 L |
| Anti-drip function | Yes |
| Vertical steam function | Yes |
| Spray function | Yes |
| Water tank type | Built-in |
| Stable heel rest | Yes |
| Heating time | 40 s |
| Anti-scale system | Yes |
| Iron weight | 1.59 kg |
| Water level indicator | Yes |
| Visible water level | Yes |
| Iron power | 3100 W |
| AC input voltage | 240 V |
| Width | 121 mm |
| Depth | 303 mm |
| Height | 163 mm |
| Weight | 1.59 kg |
| Package width | 136 mm |
| Package depth | 340 mm |
| Package height | 175 mm |
| Package weight | 1.9 kg |
| Package type | Box |
| Manual | Yes |
| User guide | Yes |
| Country of origin | China |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.morphyrichards.co.uk/pages/product-registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.