Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover H7W412MBC-80
Washing Machine
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 31019031
- Capacity (kg) - 12
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Top efficiency in A class
- Ultra wide care drum
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 590 x 660 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | Hoover |
| Model | H7W412MBC-80 |
| Also known as: | 31019031 |
| EAN: | 8059019050621 |
| Top efficiency in A class | |
| Ultra wide care drum | |
| Eco doser | |
| Auto care cycle | |
| KG Mode Plus | |
| Label Scan |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary |
| Door hinge | Left |
| Inverter technology | Yes |
| Door opening | Side opening |
| Door colour | Black |
| Drum material | Stainless steel |
| Door handle colour | Black |
| Drum volume | 54 L |
| Motor type | Brushless |
| Rated capacity | 12 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 15 |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 76 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Auto, Baby care, Cotton, Eco, Hand/wool, Quick, Quick 14min, Rinse, Spin/drain, Sport, Steam, Synthetics |
| Delay start (max) | 24 h |
| Cycle time (max) | 238 min |
| Cycle time (quick washing program) | 14 min |
| All-in-one washing program | All in One |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Apps supported | hOn |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Dosage assistant | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 54 kWh |
| Water consumption per cycle | 56 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.54 kWh |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power plug type | Type G |
| Width | 590 mm |
| Depth | 660 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 80 kg |
| Package width | 653 mm |
| Package depth | 714 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 86 kg |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Top efficiency in A class
In compliance with the New Energy Label, this Hoover A class washing machine reduces energy consumption starting from 51% compared to a G class, saving energy and protecting the environment.
Deeper cleaning action
Thanks to the revolutionary 525mm diameter drum, you will get higher cleaning action and maximum performance. The wider size allows clothes to move around the space, boosting the detergent action while reducing friction and creases. Plus, its unique laser seamless welding combined with the innovative "pillow" surface ensures best care and full protection for your garments during the wash cycle.
No detergent waste / Perfect detergent dosage
Always perfect washing results without any waste and effort. Thanks to Eco Doser, the appliance is able to suggest the optimal amount of detergent to be poured into the drawer, precisely estimated on the effective loading quantity. The intelligent advisor can be set to work with regular, concentrated liquid or powder detergent.
Best results with no waste
The Auto Care program will get you the best results with no waste. An advanced algorithm calculates and auto-sets the most suitable program adapting detergent, water and time according to fibers and load.
Top efficiency
Managing consumption is now completely possible. The KG Mode Plus, a new intelligent algorithm, adjusts water, energy and time according to your load for an optimized performance in any washing circumstance.
No more washing mistakes
Thanks to the Scan to Care function you can forget all clothes labels! Just take a picture of them and create your virtual wardrobe. The hOn App will collect and store all your clothes washing instructions, suggesting the best program to take care of them.
Refresh your clothes
Take care of your clothes and refresh fibers with the Steam Care Pro Cycle. An intense flow of steam is spread in the drum allowing to remove odours and soften up fibers.
60 washing cycle for deep cleaning
Hoover washing machine has a specific hygiene programme that is a sanitizing washing cycle that mantains 60C of temperature for more than 20 minutes, allowing deep cleaning for your clothes and garments.
Take care of your clothes
Take care of your favourite clothes and preserve fibers for longer thanks to a complete set of Care Cycles, designed for all types of garments.
Helpful extra support
Need help in choosing the right program? Insert your laundry fabric, color, dirty level and type of stain and the Apps guided washing will suggest you the best program and setting to get perfect results. Also, you can access extra suggestions, stain tips and lables guide to get the best from your appliance while taking care of your garments.
Powerful performance
H-WASH 700 features the Permanent Magnet Brushless motor, the most long-lasting, powerful and efficient belt driven technology available in the market.
Loading
You've added an item to your basket.