10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover HLE C9DE-80
Condenser Tumble Dryer, 9kg, White, B Rated
£319
- Product code: 31102489
- Capacity (kg) - 9
- Deep action on your clothes
- Wizard App
- Condenser
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 596 x 607 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Condenser Tumble Dryer |
| Brand | Hoover |
| Model | HLE C9DE-80 |
| Also known as: | 31102489, HLE C9DE80 |
| EAN: | 8059019039657 |
| Deep action on your clothes | |
| Wizard App | |
| Condenser | |
| Acquavision | |
| Temperature management system |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Condensation |
| Product colour | White |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Left |
| Door colour | White |
| Drum volume | 125 L |
| Drum material | Galvanized |
| Certification | Woolmark |
| Electronic control | Yes |
| Rated capacity | 9 kg |
| Drying class | C |
| Drying programs | White clothes, Dark clothes, Auto, Wool, Mix, Sport, Jeans/denim, Blouse/shirt, Cotton, Synthetics, Iron dry |
| Cycle time | 168 min |
| Noise level | 68 dB |
| Number of drying programs | 16 |
| Anti-Crease function | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Anti-allergy function | Yes |
| Moisture sensor | Yes |
| Left-on mode duration | 5 min |
| Energy consumption per cycle (partial load) | 2.8 kWh |
| Delayed start timer | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Remaining time indication | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Apps supported | Hoover Wizard |
| Energy efficiency class | B |
| Energy consumption | 5.18 kWh |
| Annual energy consumption | 616 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power consumption (off) | 0.4 W |
| Power consumption (left-on) | 0.75 W |
| Power plug type | Type G |
| Depth | 607 mm |
| Width | 596 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 34.8 kg |
| Package width | 596 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package height | 650 mm |
| Package weight | 36.5 kg |
| Water reservoir location | Door |
ANTI-ALLERGY
Hoover takes care of your laundry and takes care of your health too. It neutralizes the main allergens and gets rid of dust mites, pet hair, pollens and powder detergent residuals, without stressing the fibres of your garments. This is possible, thanks to a special system that mixes controlled temperatures, time and movement, in order to hygienise your garments in the best way.
ONE FI EXTRA
Hoover Tumble Dryers can be connected to the innovative ONE FI WI-FI remote control and the innovative Wizard App which provides many advanced and tailored features developed to enhance your life
REUSE THE WATER, CLEVERLY
The new design of Aquavision enables you to always see the level of water. It is easy to remove and replace into the dryer, and it's a unique system created by Hoover.
REAL CARE FOR DELICATE FABRICS
The most delicate fabrics, such as wool and cashmere, will keep their natural softness and brightness, thanks to the gentle and precise motion and sophisticated temperature management system provided by the appliance. Approved by Woolmark.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to service.hoover.co.uk/register/ or telephone 0800 479 0764.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £106.33 with a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.