10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover HBDS 4854DMB5-80
Integrated Washer Dryer, 8kg/5kg, 1400 Spin, White, D Rated
£449
Save £50.99
Was £499.99
Free Delivery
- Product code: 31801231
- Capacity (kg) - Wash 8/Dry 5
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Inverter motor
- Hygiene program
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 820 x 600 x 540
Energy
Rating
| Type | Integrated Washer Dryer |
| Brand | Hoover |
| Model | HBDS 4854DMB5-80 |
| Also known as: | 31801231, HBDS 4854DMB580 |
| EAN: | 8059019112787 |
| Inverter motor | |
| Hygiene program | |
| Best combination of time and performance | |
| Start delay |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Door colour | Black |
| Rated capacity (washing & drying) | 5 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Rated capacity (washing) | 8 kg |
| Washing programs | 20°C, Cotton, Daily care, Hand/wool, Hygiene/anti-allergy, Quick, Quick 14min, Quick 30min, Rinse, Spin/drain, Steam, Synthetics |
| Drying programs | Cool Air, Warm-up, Wash&Dry, Wool |
| AquaStop function | Yes |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 75 dB |
| Cycle time washing | 218 min |
| Cycle time washing & drying | 550 min |
| Delay start (max) | 24 h |
| Adjustable temperature | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Rinse Plus function | Yes |
| Drum Clean | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | A |
| Energy efficiency class (washing & drying) | D |
| Water consumption washing per cycle | 44 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 47 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 75 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 266 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Depth | 540 mm |
| Width | 600 mm |
| Height | 820 mm |
| Weight | 63 kg |
| Cabinet depth (without pipe/door) | 525 mm |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 570 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 65 kg |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
INVERTER MOTOR
Hoover only uses the inverter motors, reducing noise and vibrations to some of the lowest levels on the market, ensuring long-lasting performance with very low energy consumption.
HYGIENE PROGRAM
This program will clear any bacteria or dirt from your clothing, washing them at 60C, with additional water to ensure a full clean.
RAPID 14', 30', 44', 59' MINUTES PROGRAMS
The best combination of time and performance. Hoover washing machines allow you to choose between no fewer than four cycles that are less than an hour long yet 100% effective.
START DELAY
With a delay start the laundry will be ready just when you want it. It allows you to program the start of the washing cycle with a maximum delay of 24 hours. No more worries of unpleasant odours created by wet laundry that has been left inside the machine. No more wasting money by setting the machine for when the electricity is cheaper.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to service.hoover.co.uk/register/ or telephone 0800 479 0764.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 6th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £149.67 with a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.