Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover HF 5C7F0A-80
Dishwasher
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 32002436
- Place Settings - 15
- C class
- Ladles' holder
- Automatic door opening
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 597 x 598
Energy
Rating
| Type | Dishwasher |
| Brand | Hoover |
| Model | HF 5C7F0A-80 |
| Also known as: | 32002436 |
| EAN: | 8059019063584 |
| C class | |
| Ladles' holder | |
| Automatic door opening | |
| Foldable racks | |
| Active hygiene protection system | |
| Speed-drive inverter |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Door colour | Anthracite |
| Built-in display | Yes |
| Control panel colour | Anthracite |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Lower basket safety stop | Yes |
| Number of place settings | 15 place settings |
| Number of washing programs | 8 |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 47 dB |
| Dishwashing programs | Auto, Eco, Glass/Delicate, Intensive, Pre-wash, Quick, Universal |
| Cycle time | 237 min |
| Drying system | Condensation |
| Automatic programs | Yes |
| Maximum hot water supply temperature | 60 °C |
| Cycle time (quick washing program) | 49 min |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 23 h |
| Half-load | Yes |
| Automatic door opening | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Apps supported | hOn |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Feet adjustment type | Rear |
| Energy efficiency class | C |
| Water consumption per cycle | 10.9 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 75 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per cycle | 0.75 kWh |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Current | 13 A |
| Power plug type | Type G |
| Width | 597 mm |
| Depth | 598 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 45.5 kg |
| Height under worktop | 818 mm |
| Hoover technologies (dish washing) | Maxi Tub, Power Wash |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 676 mm |
| Package height | 896 mm |
| Package weight | 47.3 kg |
ADDITIONAL SPACE
Smart Basket is now equipped with new foldable racks, which enables you to pull them up or down to gain more space for your dishes in the most clever way.
CONSERVE ENERGY - SAVE MONEY
Thanks to the combination of the new innovative and high-performing Inverter Motor and its energy saving washing system, your new dishwasher can reach up to C new Energy Class.
POWER WASH - FOR EXCELLENT RESULTS
The Power Wash system is ideal for cleaning the dirtiest pots and pans. With an additional six water jets, it rotates and significantly increase the water flow, ensuring better cleaning. T
LADLE HOLDER
The new holder is designed to perfectly hold bread knives, ladles and other long items in the smartest way possible.
NATURAL DRYING
Automatic door opening system can be selected on all the washing cycles of the new Hoover H-DISH. During the drying phase, the door will automatically open a few centimetres, enabling the air to circulate allowing the natural drying of the dishes. The duration of the selected cycle will change allowing temperature optimization during the rinse phase and providing a significant reduction in energy consumption.
MORE SPACE, IMPROVED PERFORMANCE
The new H-DISH has the most spacious TUB in the market (in STD size), providing maximum space for your kitchenware, even the largest items.
OPTIMIZE THE LOAD
Just tap H-DISH on your hOn app and take a picture of the dishwasher basket. The app will automatically recognize the amount, type, material and position of your dishes and will advise you on how to optimize the loading while suggesting the most suitable washing cycle.
EXCELLENT PERFORMANCE
H-DISH is powered by the new SPEED-DRIVE INVERTER, the most innovative and durable brushless motor able to increase the cleaning performance while reducing energy consumption.
DELAY START
H-DISH gives you the chance to delay the start time of the wash cycle. You can set the program to start with a delay up to 24h
HYGIENE
New Hoover H-DISH is powered by the innovative Active Hygiene Protection system: a powerful sanitized treatment on baskets and major plastic components, boosted by high cycle temperatures (> 65°) enabled by the dedicated Active Hygiene button.
TOUCH CONTROL
A dishwasher that talks to you in 25 languages through scrolling digits. The text-display with touch control is so easy to use and intuitive that let you forget the manuals.
RAPID CYCLES
A perfectly washed half load in 49 minutes, cutting down on energy consumption.
Loading
You've added an item to your basket.