10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover HO6 C5B3YTX
Built-In Electric Single Oven with Pyrolytic Cleaning, Stainless Steel, A++ Rated
£329.99
- Product code: 33703806
- Capacity (Usable Litres) - 78
- Electrical Connection - Hard-wired
- Air Fry Tray
- Smooth UX
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 595 x 595 x 568
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Single Oven |
| Brand | Hoover |
| Model | HO6 C5B3YTX |
| Also known as: | 33703806 |
| EAN: | 8059019084213 |
| AIR FRY TRAY - The new Air Fry Tray is crafted to deliver the best air frying experience. Simply place your food in the tray, brush it with a small amount of oil, and pop it into the oven. Say goodbye to greasy, unhealthy frying | |
| SMOOTH UX - Smooth UX is a LED bar user interface that combines hOn connectivity, pyrolytic cleaning management, and a wide range of cooking functions. With its advanced features, the Smooth user interface provides a guided experience with precise temperature control | |
| 78L AND 6 LEVELS OF COOKING - Introducing our game-changing structure with a capacity of 78-liter and 6 levels of cooking. Reach the ideal cooking level for any preparation by bringing dishes closer to the elements, and unlock new culinary possibilities | |
| A++ CLASS ENERGY - Achieve exceptional cooking performance while maintaining control over energy consumption with our oven's A++ class energy rating | |
| hOn APP - Relax and enjoy the convenience of remote cooking. Thanks to the connected user interface of the range, you can easily control your oven from anywhere using the hOn App. Hoover's connectivity also grants access to a wealth of additional content, such as recipes and cooking tips, enriching your cooking experience |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Large |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 78 L |
| Total oven power | 3300 W |
| Oven net capacity | 78 L |
| Grill | Yes |
| Full surface grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Reheat function | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Pizza making function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Oven power | 3300 W |
| Top heating | Yes |
| Top heating + Convection (single mode) | Yes |
| Top and bottom heating | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Open door grilling | Yes |
| Closed door grilling | Yes |
| Cleaning type | Hydrolytic + Pyrolytic |
| Number of shelves | 3 shelves |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Rotary, Wireless |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Door hinge | down |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Number of glass door panels | 2 |
| Number of grids | 1 |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Apps supported | hOn |
| Bluetooth | Yes |
| Energy efficiency class | A++ |
| Connected load | 1 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 14 A |
| Power connection type | Hard-wired |
| Power plug type | Hard Wired |
| Minimum fuse protection | 14 A |
| Bread making capability | Yes |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Hoover technologies (cooking) | hOn app |
| Width | 595 mm |
| Depth | 568 mm |
| Height | 595 mm |
| Weight | 36.1 kg |
| Package width | 620 mm |
| Package depth | 646 mm |
| Package height | 665 mm |
| Package weight | 37.9 kg |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to service.hoover.co.uk/register/ or telephone 0800 479 0764.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 6th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £110 with a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.