10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover HO6 H5B3HTX
Built-In Electric Single Oven, Stainless Steel, A++ Rated
£299
Save £10
Was £309
- Product code: 33703864
- Capacity (Usable Litres) - 78
- Electrical Connection - Hard-wired
- Energy efficiency class: A+
- Functions: 9
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 595 x 595 x 548
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Single Oven |
| Brand | Hoover |
| Model | HO6 H5B3HTX |
| Also known as: | 33703864 |
| EAN: | 8059019085203 |
| Energy efficiency class: A+ | |
| Functions: 9 | |
| Oven capacity: 78L | |
| Display: Hoover Timer UX | |
| Controls: Touch & Rotary | |
| Cleaning Tech: Hydro | |
| Temperature Range: 30C-300C | |
| Grill: Single | |
| Cooking Levels: 6 |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Large |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 78 L |
| Oven net capacity | 78 L |
| Grill | Yes |
| Full surface grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Reheat function | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Pizza making function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Oven cooking method | Multitech |
| Top heating | Yes |
| Top heating + Convection (single mode) | Yes |
| Top heating + Grill | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Top and bottom heating | Yes |
| Top, bottom & fan | Yes |
| Number of cooking programs | 11 |
| Open door grilling | Yes |
| Closed door grilling | Yes |
| Cleaning type | Catalytic + Pyrolytic |
| Number of shelf positions | 3 |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Satin steel |
| Control type | Rotary, Touch, Wireless |
| Built-in display | Yes |
| Display type | TFT |
| Door hinge | down |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Removable door glass | Yes |
| Number of glass door panels | 3 |
| Soft closing door | Yes |
| Number of grids | 1 |
| Capacity | 78 L |
| Colour | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Integrated clock | Yes |
| Timer type | Digital |
| Easy to clean | Yes |
| Energy efficiency class | A++ |
| Current | 14 A |
| Power connection type | Hard-wired |
| Minimum fuse protection | 14 A |
| Bread making capability | Yes |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Hoover technologies (cooking) | Hydro Easy Clean, Hydrolytic+Pyrolytic, Touch Control, Works with Amazon Alexa, hOn app |
| Width | 595 mm |
| Depth | 548 mm |
| Height | 595 mm |
| Weight | 31.7 kg |
| Package width | 620 mm |
| Package depth | 646 mm |
| Package height | 665 mm |
| Package weight | 33.6 kg |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to service.hoover.co.uk/register/ or telephone 0800 479 0764.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 29th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £99.67 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.