10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier H6 ID25G3HTB2
Built-In Electric Single Oven, Black, A++ Rated
£389.99
- Product code: 33704413
- Capacity (Usable Litres) - 77
- Electrical Connection - Hard-wired
- Energy efficiency class: A++
- Functions: 19+WiFi
- Warranty - 10 years parts and 5 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 595 x 595 x 548
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Single Oven |
| Brand | Haier |
| Model | H6 ID25G3HTB2 |
| Also known as: | 33704413 |
| EAN: | 8059019109398 |
| Note | We have this item in stock, and you can also view a demonstration model on display in our showroom |
| Energy Efficiency Class: A++ | |
| Functions: 19+Wifi | |
| Oven Capacity: 78L | |
| Display: Haier Graphic Ux | |
| Controls: Touch | |
| Cleaning Tech: Hydroeasy Clean | |
| Wifi Controllable: Yes | |
| App: Hon | |
| Temperature Range: 30C-300C | |
| Grill: Double | |
| Hinges: Soft-Close & Soft Open | |
| Airfry Function | |
| Cooking Levels: 6 |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Large |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 77 L |
| Total oven power | 3300 W |
| Oven net capacity | 78 L |
| Grill | Yes |
| Full surface grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Pizza making function | Yes |
| Oven cooking method | Multitech |
| Oven power | 3300 W |
| Top heating | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Fast heat | Yes |
| Grill type | Dual circuit grill |
| Grill power | 1000 W |
| Maximum temperature (convection) | 3300 °C |
| Top, bottom & fan | Yes |
| Top, bottom, fan + convection (turbo mode) | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| ECO mode | Yes |
| Quick start | Yes |
| Number of cooking programs | 20 |
| Closed door grilling | Yes |
| Cleaning type | Hydrolytic |
| Cleaning technology | Hydrolytic |
| Number of shelves | 5 shelves |
| Number of shelf positions | 6 |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Handle material | Metal |
| Handle colour | Black |
| Display type | LED |
| Door hinge | Down |
| Door material | Glass, Metal |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Removable oven door | Yes |
| Removable door glass | Yes |
| Number of glass door panels | 2 |
| Cool door | Yes |
| Soft closing door | Yes |
| Number of grids | 2 |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer type | Digital |
| Delayed start timer | Yes |
| Timer modes | Cooking time, End cooking time, Timer |
| Easy to clean | Yes |
| Child lock | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Energy efficiency class | A++ |
| Energy consumption (conventional) | 0.97 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.54 kWh |
| Connected load | 3300 W |
| Current | 16 A |
| Power connection type | Hard-wired |
| Bread making capability | Yes |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | Halogen |
| Haier technologies (cooking) | Air Fry Function, Hydro Easy Clean |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 560 mm |
| Installation compartment height | 580 mm |
| Width | 595 mm |
| Depth | 548 mm |
| Height | 595 mm |
| Weight | 32.2 kg |
| Package width | 595 mm |
| Package depth | 568 mm |
| Package height | 595 mm |
| Package weight | 34.2 kg |
| Telescopic rail included | Yes |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
10 years parts and 5 years labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.haier.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 4th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £130 with a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.