10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover HHW6LK3X
60cm 4 Burner Gas Hob, Stainless Steel
£139
Save £10
Was £149
£145 with delivery
Service that goes further
- Product code: 33802858
- Wire grids
- Dishwasher safe grids
- Different dimension of the cooking zones
- Electrical Connection - Plug In
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 80 x 595 x 510
| Type | 4 Burner Gas Hob |
| Brand | Hoover |
| Model | HHW6LK3X |
| Also known as: | 33802858 |
| EAN: | 8059019012261 |
| Wire grids | |
| Dishwasher safe grids | |
| Different dimension of the cooking zones |
| Product colour | Stainless steel |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 595 mm |
| Hob type | Gas |
| Top surface type | Stainless steel |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 0 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Regular |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 1750 W |
| Cooking zone 2 type | Small |
| Cooking zone 2 shape | Round |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 1000 W |
| Cooking zone 3 type | Medium |
| Cooking zone 3 shape | Round |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 2500 W |
| Cooking zone 4 type | Large |
| Cooking zone 4 shape | Round |
| Cooking zone 4 power | 2500 W |
| Knobs colour | Stainless steel |
| Thermocouple protection | Yes |
| Control type | Rotary |
| Control position | Top right |
| Easy to clean | Yes |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Width | 595 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 80 mm |
| Weight | 7.42 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 480 mm |
| Installation compartment height | 35 mm |
| Package width | 634 mm |
| Package depth | 556 mm |
| Package height | 127 mm |
| Package weight | 7.74 kg |
WIRE GRIDS
Light and easy to remove for better cleaning of the gas hob.
Dishwasher safe grids
Stop wasting your time hand-washing the girds of your hob! All our grids are dishwasher safe, so you just need to put them in the dishwasher and the work is done. We suggest a washing temperature between 70-75, to keep your grids as good as new.
LATERAL KNOBS
The control panel of the gas hob is positioned laterally, a solution that makes it more difficult to reach by children.
Different dimension of the cooking zones
Zones of various dimensions to use with agility pans of different sizes.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to service.hoover.co.uk/register/ or telephone 0800 479 0764.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Loading
You've added an item to your basket.