10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier HAVG6BF4TBPB
60cm 4 Burner Gas Hob, Black
£279
- Product code: 33803494
- Preci Flame
- Powerful burner
- Cast iron full grids
- Power Plug - Hard Wired
- Warranty - 10 years parts and 5 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 95 x 595 x 510
| Type | 4 Burner Gas Hob |
| Brand | Haier |
| Model | HAVG6BF4TBPB |
| Also known as: | 33803494 |
| EAN: | 8059019092850 |
| Preci Flame | |
| Powerful burner | |
| Cast iron full grids |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 600 mm |
| Hob type | Gas |
| Top surface type | Tempered glass |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 0 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Double crown |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 4200 W |
| Cooking zone 2 type | Rapid |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 1750 W |
| Cooking zone 3 type | Semi-rapid |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 2700 W |
| Cooking zone 4 type | Auxiliary |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 power | 1000 W |
| Cooking zone 5 type | Not applicable |
| Cooking zone 6 type | Not applicable |
| Cooking zone 7 type | Not applicable |
| Pan support material | Cast iron |
| Control type | Rotary |
| Control position | Front right |
| Electronic ignition | Yes |
| Flame failure device | Yes |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Power plug type | Hard Wired |
| Gas type | NG + LPG (Butane) |
| Width | 595 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 95 mm |
| Weight | 13.6 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 480 mm |
| Installation compartment height | 42 mm |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 570 mm |
| Package height | 143 mm |
| Package weight | 14 kg |
Master the heat for a precise cooking with Preci Flame
There are precisely 9 reasons the Preci Flame will take your cooking to the next level. In fact, that's the number of different power settings available to select, ensuring you can choose the exact heat you need to produce perfect results in the kitchen. Too hot and you can burn your contents, not hot enough and the texture can be ruined. Find your level, and make it a perfect dish.
A powerful burner to speed up your cooking
The double ring of fire on our powerful burner guarantees that the heat distribution beneath the pot or pan is more evenly spread, meaning more consistent temperature inside the pan. No more cold edges and hot centres - everything is cooked with the same temperature, and in less time!
Cast iron full grids, a solid base is the foundation for excellent cooking
The cast iron grids in black are perfectly designed to complement the design of your hob's surface, so not only are these heavy duty grids built to last, but they also add another element of stylish sophistication to your kitchen surface.
Loading
10 years parts and 5 years labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.haier.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 2nd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £93 with a 3 month plan. Read More
You've added an item to your basket.