10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover HOSR5918EIXK
American Fridge Freezer, Stainless Steel, E Rated, Plumbed
£699
Service that goes further
- Product code: 34005684
- Net Capacity - Fridge 344 Litres/Freezer 169 Litres
- E class
- Glass shelves
- Total No Frost means no defrosting & fresher food
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1770 x 900 x 660
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | Hoover |
| Model | HOSR-5918EIXK-1 |
| Also known as: | 34005684, HOSR5918EIXK, HOSR5918EIXK1 |
| EAN: | 8059019089539 |
| Note | We have a demonstration model of this item on display in our showroom available for you to view |
| E class | |
| Glass shelves | |
| Total No Frost means no defrosting & fresher food | |
| Water & ice dispenser (requires plumbing) | |
| Fast chill rapidly lowers the temperature inside the fridge | |
| Open door alarm warns you if the door is left open |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | American door |
| Product colour | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Display placement | On door |
| Shelves material | Glass |
| Shelf finish type | Silver frame |
| Door hinge | Left/right |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Total net capacity | 513 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Water dispenser | Yes |
| Cooling system | Dynamic (fan-assisted) |
| Ice crushing | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 42 °C |
| Fridge net capacity | 344 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 1 |
| Bottle rack | Yes |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Freezer net capacity | 169 L |
| Freezer position | Side-placed |
| Freezing capacity | 12 kg/24h |
| Storage time during power failure | 6 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 2 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Fast freeze function | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 306 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 1.5 A |
| Width | 900 mm |
| Depth | 660 mm |
| Height | 1770 mm |
| Weight | 92 kg |
| Package width | 970 mm |
| Package depth | 770 mm |
| Package height | 1860 mm |
| Package weight | 100 kg |
| Hoover technologies (food storage) | Ice Maker, Multi Air Flow, Super Cool, Super Freeze, Total No Frost, Touch Controls |
| Adjustable thermostat | Yes |
GLASS SHELVES
Adjustable spill resistant glass shelves with raised edges prevent spills from contaminating the rest of the refrigerator.
E CLASS energy efficiency
This model has an E energy rating making it more energy efficient and cheaper to run that most UK cooling products.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to service.hoover.co.uk/register/ or telephone 0800 479 0764.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Loading
You've added an item to your basket.