10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier HDPW5620DNPK
No Frost Fridge Freezer, 70/30, Stainless Steel, D Rated
£479.99
Free Delivery
- Product code: 34005775
- Net Capacity - Fridge 289 Litres/Freezer 117 Litres
- Gently air flow
- Dedicated drawers
- Extra capacity
- Warranty - 10 years parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 2050 x 595 x 667
Energy
Rating
| Type | No Frost Fridge Freezer |
| Brand | Haier |
| Model | HDPW5620DNPK |
| Also known as: | 34005775 |
| EAN: | 6901018090943 |
| Gently air flow | |
| Dedicated drawers | |
| Extra capacity | |
| Haier Artificial Intelligence | |
| Double setting external display | |
| D Class |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Display placement | On door |
| Shelves material | Glass |
| Shelf finish type | Metallic frame |
| Door balconies material | Plastic |
| Total net capacity | 406 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Holiday function | Yes |
| Fridge net capacity | 289 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Number of removable shelves | 3 |
| Bottle rack | Yes |
| Smart Cool function | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 117 L |
| Freezing capacity | 10 kg/24h |
| Storage time during power failure | 13 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 0 |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Apps supported | hOn |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 220 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 1.4 A |
| Width | 595 mm |
| Depth | 667 mm |
| Height | 2050 mm |
| Weight | 76 kg |
| Package width | 664 mm |
| Package depth | 747 mm |
| Package height | 2080 mm |
| Package weight | 84 kg |
Long lasting freshness
Preserve your food's taste and texture with Air Surround* technology. It uses special outlets on the sides of the cabinet to help distribute cool air more evenly throughout the fridge. This helps prevent your food from drying out, so it's as crisp, juicy, and delicious as the day you bought it. *Test results issued by an independent external technical laboratory comparing a refrigerator with Total No Frost Circle + technology to a refrigerator with direct flow technology.
Superior food preservation with specialized cooling zones
Take control of your food preservation. With My Zone, you can customize compartment temperatures for maximum freshness with just one touch, while the Humidity Zone maintains an ideal 90% humidity level, preserving the quality of your fruits and vegetables for longer periods.
Maximise capacity and efficiency for all your needs
Unlock more space with Haier's Bottom Mount 2D 60 PRO. With its cleverly designed 60cm width, this fridge offers extra capacity that's perfect for stocking up on groceries or preparing for gatherings with friends and family. Also, our innovative foldable shelves take organisation to the next level, effortlessly adapting to accommodate your storage needs, ensuring that every inch of space is utilised efficiently.
Anticipate your freshness needs
In every Haier smart home, tailor-made solutions provide best life experience for end-users, creating a cool and rich experience in your smart living room and kitchen. hOn app makes the customer experience a brand new set of opportunities to unleash an infinite set of interactions between the customer and the product, and within the device and the entire product range. Thanks to hOn app, Artificial Intelligence and wifi connectivity, Haier offers innovative functions that anticipate your need for freshness.
Select the right temperature
The refrigerator has a display on the top where you can independently set the temperature of the fridge (from 2C to 8C) and the freezer (from -16C to -24C). From the display it's possible to set more other features as holiday, eco, super cool, super freeze and connect your refrigerator to WIFI thanks to the new app hOn.
D Class
Choosing Haiers D Class Refrigerators means saving energy, improving performance efficiency and respecting the environment. -36% consumption compared to the F Class.
10 years parts and 2 years labour, subject to registration within 28 days of purchase.To activate your warranty go to www.haier.registermyguarantee.com/dgx-frp-haier/appliance-details.
10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 30th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £160 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.