10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover HONBQT3519EWK-UK
Total No Frost Integrated Fridge Freezer, Sliding Hinge, 70/30, E Rated
Retail Price
£579
Free Delivery
Spread the cost:
£48.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
In Stock
Free or Next Day Delivery from 19th May*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.99 p/m
Flexible Finance Options
£48.25 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: 34901753
- Net Capacity - Fridge 211 Litres/Freezer 73 Litres
- Smoothly store fruits and vegetables in the self-regulating humidity drawer and maintain ideal conditions with Natura Fibre, which provides automatic ideal humidity level
- More space for all your needs in your refrigerator thanks to 193 cm height installed in a traditional column
- Total no frost technology avoids frost creation in the freezer, in this way you don't need to defrost your freezer periodically
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1935 x 540 x 550
Energy
Rating
| Type | Total No Frost Integrated Fridge Freezer |
| Brand | Hoover |
| Model | HONBQT3519EWK-UK |
| Also known as: | 34901753, HONBQT3519EWKUK |
| EAN: | 8059019107677 |
| Smoothly store fruits and vegetables in the self-regulating humidity drawer and maintain ideal conditions with Natura Fibre, which provides automatic ideal humidity level | |
| More space for all your needs in your refrigerator thanks to 193 cm height installed in a traditional column. This refrigerator boasts 15% extra storage capacity* and one more shelf to perfectly exploit the space available | |
| Total no frost technology avoids frost creation in the freezer, in this way you don't need to defrost your freezer periodically. This technology has benefits also in the fridge reducing the formation of mould and bacteria by up to 94%* | |
| In compliance with the New Energy Label, this E class refrigerator reduces consumption up to 20% compared to a F class, saving energy and protecting the environment | |
| With the hOn App, you can enhance your cooling performance! Discover the new clever set of connectivity features that allows to improve food healthiness and freshness, preserving nutritional properties, in total safety. You can check your items remotely, monitor expiring dates, get tips and set the preferred temperature, wherever you are |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door assembly | Door slider |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | On door |
| Shelves material | Tempered glass/Metal |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Total net capacity | 284 L |
| Climate class | N-ST |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Water supply type | Not supported |
| Holiday function | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 211 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 73 L |
| Freezing capacity | 6 kg/24h |
| Storage time during power failure | 9 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Multi-Airflow system (freezer) | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 226 kWh |
| Width | 540 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 1935 mm |
| Weight | 60 kg |
| Hoover technologies (food storage) | Adaptive Humidity Area, Circle Fresh, Holiday Setting, Total No Frost, hOn app |
| Package width | 584 mm |
| Package depth | 613 mm |
| Package height | 2050 mm |
| Package weight | 67 kg |
| Country of origin | China |
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to service.hoover.co.uk/register/ or telephone 0800 479 0764.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £193 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £10 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.