10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover HCE160N/1
60cm Chimney Cooker Hood, Black, C Rated
£109
Service that goes further
- Product code: 36901763
- Extraction Rate (m³/h) - 525
- Extraction Type - Ducted
- Led light
- Mechanical push button
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1080 x 600 x 500
Energy
Rating
| Type | 60cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Hoover |
| Model | HCE160N/1 |
| Also known as: | 36901763, HCE160N1 |
| EAN: | 8016361974203 |
| Led light | |
| Mechanical push button | |
| Black painted |
| Maximum extraction power | 525 m³/h |
| Type of extraction | Ducted |
| Fluid dynamic efficiency class | D |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | C |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 67 dB |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Black |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Grease filter type | Aluminium |
| Removable filter | Yes |
| Bulb power | 2.5 W |
| Bulb type | LED |
| Energy efficiency class | C |
| Annual energy consumption | 67 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 600 mm |
| Depth | 500 mm |
| Height | 1080 mm |
| Weight | 9.1 kg |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 370 mm |
| Package height | 570 mm |
| Package weight | 11.3 kg |
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to service.hoover.co.uk/register/ or telephone 0800 479 0764.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Loading
You've added an item to your basket.