10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover HTS6CBH3X
60cm Chimney Cooker Hood, Stainless Steel, A++ Rated
£229
- Product code: 36901965
- Extraction Rate (m³/h) - 673
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- A energy class
- Timer function
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 547-1025 x 600 x 450
Energy
Rating
| Type | 60cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Hoover |
| Model | HTS6CBH3X |
| Also known as: | 36901965 |
| EAN: | 8059019104805 |
| A energy class | |
| Timer function | |
| Full touch | |
| Purified air |
| Maximum extraction power | 673 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | D |
| Noise level | 67 dB |
| Boost position air extraction power | 880 m³/h |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Stainless steel |
| Timer | Yes |
| Control type | Touch |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Bulb power | 3 W |
| Bulb type | LED |
| Energy efficiency class | A++ |
| Annual energy consumption | 22 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 1000 W |
| Power consumption (off) | 0.4 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Width | 600 mm |
| Depth | 450 mm |
| Height without chimney | 547 mm |
| Chimney height | 1025 mm |
| Weight | 9.5 kg |
| Package width | 645 mm |
| Package depth | 380 mm |
| Package height | 545 mm |
| Package weight | 12 kg |
| Country of origin | Italy |
A energy class
To save energy without touching the air flow results
TIMER FUNCTION
Thanks to the timer function, the hood can be set to switch off automatically, ensuring to remove vapours and odours even when you are not at home.
FULL TOUCH
FULL TOUCH
Purified air
Keep the air in your kitchen always clean and purified thanks to carbon filters* which absorbe dirt and impurities. The perfect solution for the hoods installed in recirculating way.
*Only on certain models.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to service.hoover.co.uk/register/ or telephone 0800 479 0764.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£3.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £76.33 with a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.