10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier H4F306SDH1K
Total No Frost Tall Freezer, Stainless Steel, D Rated
£639
Save £110.99
Was £749.99
Free Delivery
Spread the cost:
£53.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
In Stock
Free or Next Day Delivery from 24th May*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.29 p/m
Flexible Finance Options
£53.25 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: 37001712
- Net Capacity - 301 Litres
- InstaSwitch Converts your freezer to a fridge
- D Rated - Up to 36% less energy consumption
- Total No Frost Even temperatures reduce icy build-ups
- Warranty - 10 years parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1900 x 600 x 742
Energy
Rating
| Type | Total No Frost Tall Freezer |
| Brand | Haier |
| Model | H4F306SDH1K |
| Also known as: | 37001712 |
| EAN: | 6930265306668 |
| InstaSwitch Converts your freezer to a fridge | |
| D Rated - Up to 36% less energy consumption | |
| Total No Frost Even temperatures reduce icy build-ups | |
| hOn app Control your appliance from your smartphone | |
| Fresher Shield Reduces frost to preserve frozen food | |
| Artificial Intelligence Keeps the perfect temperature | |
| Anti-mould gasket Special seal stops bacteria forming |
| Product type | Upright freezer |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Stainless steel |
| Reversible doors | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Door hinge | Right |
| Control type | Touch |
| Display placement | On door |
| Freezer drawers quantity | 4 |
| Shelves material | Glass |
| Freezer net capacity | 301 L |
| Freezing capacity | 20 kg/24h |
| Storage time during power failure | 12 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-T |
| No Frost system | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Fast freeze function | Yes |
| Icemaker | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Door open alarm | Yes |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 204 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 1000 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 1.5 A |
| Width | 600 mm |
| Depth | 742 mm |
| Height | 1900 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 657 x 780 x 2005 mm |
| Package width | 657 mm |
| Package depth | 780 mm |
| Package height | 2005 mm |
| Package weight | 79 kg |
| Total capacity | 301 L |
| Total net capacity | 301 L |
| Country of origin | China |
| Minimum operating temperature | 2 °C |
| Maximum operating temperature | 24 °C |
| Haier technologies (food storage) | InstaSwitch, Total No Frost, hOn app |
Freezer or fridge, the choice is yours
Description *
Turning your freezer into a refrigerator? Its very simple, just a click and you can bring the temperature from -24 C to + 2 C. For maximum performance, practicality, and flexibility.
Suitable for -15 temperatures
Wherever this freezer is installed in, it will continue to work perfectly, even in indoor environments with temperatures as low as -15, like garages, basements or outbuildings.
Innovative technology for effortless maintenance
Haiers highly innovative Total No Frost technology cleverly prevents the formation of frost in your freezer protecting your frozen foods and preventing unnecessary energy loss. Now youll never have to defrost your freezer again. Maintaining your freezer has never been so easy!
Anticipate your freshness needs
Thanks to hOn app, Artificial Intelligence and wifi connectivity, Haier offers innovative functions that anticipate your need for freshness. Control your appliance remotely.
D Class
Choosing Haiers D Class freezers means saving energy, improving performance efficiency and respecting the environment. -36% consumption compared to the F Class.
Stay in total control thanks to the External digital display
A stylish and easy-to-use digital touch screen allows you to control the conditions inside your freezer without opening the door. This prevents unnecessary temperature fluctuations, which in turn increases efficiency and preserves the quality your frozen goods for longer.
See things more clearly, with LED interior lighting
A powerful led light positioned at the top of the appliance ensures a clearer view of the internal compartments, allowing you to use the refrigerator effortlessly no matter the amount of external light.
10 years parts and 2 years labour, subject to registration within 28 days of purchase.To activate your warranty go to www.haier.registermyguarantee.com/dgx-frp-haier/appliance-details.
10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 24th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.29
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £213 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.