1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Vivanco VVTVVESA20020FK
TV Wall Bracket, Black
£12.99
£18.99 with delivery
Service that goes further
- Product code: 37970
- Ideal for small and medium sized TVs
- Very flat profile
- Wall mounting base with up to 4 fixing points
- Quick & easy installation
- Warranty - 1 year parts and labour
| Type | TV Wall Bracket |
| Brand | Vivanco |
| Model | VVTVVESA20020FK |
| Also known as: | 37970 |
| Ideal for small and medium sized TVs | |
| Very flat profile | |
| Wall mounting base with up to 4 fixing points | |
| Quick & easy installation |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum screen size | 109.2 cm (43) |
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Minimum VESA mount | 50 x 50 mm |
| Maximum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Panel mounting interface | 50 x 50,100 x 100,200 x 200 |
| Distance to the wall (max) | 10 mm |
| Product colour | Black |
| Width | 225 mm |
| Height | 217 mm |
| Weight | 700 g |
| Package width | 223 mm |
| Package depth | 233 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package type | Box |
1 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
1
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.