2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Vivanco BTI 6020
TV Wall Bracket, Tilting, max 43", Black
£17
£23 with delivery
Service that goes further
- Product code: 37973
- Ideal for small and medium sized TVs
- Stepless tilt adjustment
- Quick & easy installation
- Weight of the bracket just 0.5kg
- For screen sizes up to 109cm / 43"
- Warranty - 2 years parts and labour
| Type | TV Wall Bracket, Tilting, max 43" |
| Brand | Vivanco |
| Model | VVTVFIX43INCH25KG |
| Also known as: | 37973, BTI 6020 |
| EAN: | 4008928379730 |
| Ideal for small and medium sized TVs | |
| Stepless tilt adjustment | |
| Quick & easy installation |
| Maximum weight capacity | 25 kg |
| Maximum screen size | 109.2 cm (43") |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Panel mounting interface | 75 x 75, 100 x 100, 200 x 100, 200 x 200 |
| Number of displays supported | 1 |
| Tilt angle range | 0 - 15° |
| Distance to the wall (max) | 56 mm |
| Product colour | Black |
| Depth | 56 mm |
| Weight | 500 g |
| Package width | 223 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 65 mm |
| Package type | Box |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.