2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Vivanco BTI 6040
TV Wall Bracket, Tilting, max 55", Black
£24
£30 with delivery
Service that goes further
- Product code: 37974
- Ideal for medium sized TVs
- Stepless and tool-free tilt adjustment
- Flat profile
- Wide mounting base with up to 8 fixing points
- Quick & easy installation
- Warranty - 2 years parts and labour
| Type | TV Wall Bracket, Tilting, max 55" |
| Brand | Vivanco |
| Model | VVTVTILS55INCH35KG |
| Also known as: | 37974, BTI 6040 |
| EAN: | 4008928379747 |
| Ideal for medium sized TVs | |
| Stepless and tool-free tilt adjustment | |
| Flat profile | |
| Wide mounting base with up to 8 fixing points | |
| Quick & easy installation |
| Maximum weight capacity | 35 kg |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Panel mounting interface | 200 x 200, 400 x 400 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Tilt angle range | 0 - 12° |
| Distance to the wall (max) | 38 mm |
| Product colour | Black |
| Width | 500 mm |
| Depth | 38 mm |
| Weight | 2.1 kg |
| Package width | 530 mm |
| Package depth | 242 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package type | Box |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.