2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Vivanco BFMO 6020
TV Wall Bracket, Full Motion, max 43", Black
£24
£30 with delivery
Service that goes further
- Product code: 37979
- 2 arms / 3 hinges
- Tilt and swing
- Flat profile and long max wall distance
- Horizontal level correction
- Robust steel construction
- Warranty - 2 years parts and labour
| Type | TV Wall Bracket, Full Motion, max 43" |
| Brand | Vivanco |
| Model | VVTVFMOR43INCH25KG |
| Also known as: | 37979, BFMO 6020 |
| EAN: | 8018417508707 |
| 2 arms / 3 hinges | |
| Tilt and swing | |
| Flat profile and long max wall distance | |
| Horizontal level correction | |
| Robust steel construction | |
| Quick & easy installation | |
| Smooth motion | |
| Cable management |
| Maximum weight capacity | 25 kg |
| Maximum screen size | 109.2 cm (43") |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Panel mounting interface | 75 x 75, 100 x 100, 200 x 100, 200 x 200 |
| Number of displays supported | 1 |
| Tilt angle range | -5 - 15° |
| Swivel angle range | -90 - 90° |
| Pan range | -6 - 6° |
| Cable management | Yes |
| Distance to the wall (max) | 423 mm |
| Distance to the wall (min) | 58 mm |
| Product colour | Black |
| Depth (max) | 423 mm |
| Weight | 1.5 kg |
| Package width | 285 mm |
| Package depth | 223 mm |
| Package height | 61 mm |
| Package type | Box |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.