1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Vivanco BFMO 6040
TV Wall Bracket, Full Motion, max 55", Black
£34.99
Save £4.01
Was £39
£40.99 with delivery
Service that goes further
- Product code: 37980
- 2 arms / 3 hinges
- Tilt and swing
- Flat profile and long max wall distance
- Horizontal level correction
- Robust steel construction
- Warranty - 1 year parts and labour
| Type | TV Wall Bracket, Full Motion, max 55" |
| Brand | Vivanco |
| Model | VVTVFMOR55INCH35KG |
| Also known as: | 37980, BFMO 6040 |
| EAN: | 8018417508714 |
| 2 arms / 3 hinges | |
| Tilt and swing | |
| Flat profile and long max wall distance | |
| Horizontal level correction | |
| Robust steel construction | |
| Quick & easy installation | |
| Smooth motion | |
| Cable management |
| Maximum weight capacity | 35 kg |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Panel mounting interface | 100 x 100,400 x 400 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Tilt angle range | 5 - -15° |
| Swivel angle range | -90 - 90° |
| Cable management | Yes |
| Distance to the wall (max) | 44.5 cm |
| Distance to the wall (min) | 5.7 cm |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Weight | 2.7 kg |
1 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
1
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.