10
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Vivanco BFMO 8560
XXL TV Wall Bracket, Full Motion, max 85", Black
£99
£105 with delivery
Service that goes further
- Product code: 37990
- Very strong double-arm construction
- Very high max wall distance (670 mm)
- Adjustable TV arms for curved TV (up to 40°)
- Horizontal level correction
- Quick & easy installation
- Warranty - 10 years parts and labour
| Type | XXL TV Wall Bracket, Full Motion, max 85" |
| Brand | Vivanco |
| Model | VVTVFMOR85INCH60KGS |
| Also known as: | 37990, BFMO 8560 |
| EAN: | 4008928379907 |
| Very strong double-arm construction | |
| Very high max wall distance (670 mm) | |
| Adjustable TV arms for curved TV (up to 40°) | |
| Horizontal level correction | |
| Quick & easy installation | |
| Tool-free adjustment of the tilt function and level correction | |
| Very smooth motion | |
| Cable management |
| Maximum weight capacity | 60 kg |
| Maximum screen size | 2.16 m (85") |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Panel mounting interface | 200 x 200,600 x 400 mm |
| Tilt angle range | 3 - -12° |
| Swivel angle range | 90 - -90° |
| Cable management | Yes |
| Distance to the wall (max) | 67 cm |
| Distance to the wall (min) | 8.8 cm |
| Product colour | Titanium |
| Weight | 11.6 kg |
10 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
10
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.