10
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Vogel's TVM 3615 Comfort
Tilting TV Wall Mount 40-77", Black
£75
£81 with delivery
Service that goes further
- Product code: 3836150
- Effortless tilting - Avoid reflections and tilt up to 20°
- Family friendly TV watching - Easy to use, safe for your family
- Lock your TV with a single click through ClickLoc™
- Spirit level included
- Protective TV patches - Protect the rear of your TV with soft protective patches
- Warranty - 10 years parts and labour
| Type | Tilting TV Wall Mount 40-77" |
| Brand | Vogel's |
| Model | TVM 3615 Comfort |
| Also known as: | 3836150, TVM 3615 |
| EAN: | 8712285347849 |
| Effortless tilting - Avoid reflections and tilt up to 20° | |
| Family friendly TV watching - Easy to use, safe for your family | |
| Lock your TV with a single click through ClickLoc™ | |
| Spirit level included | |
| Protective TV patches - Protect the rear of your TV with soft protective patches |
| Maximum weight capacity | 35 kg |
| Maximum screen size | 195.6 cm (77") |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Minimum screen size | 101.6 cm (40") |
| Panel mounting interface | 100 x 100,100 x 200,200 x 100,200 x 200,300 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 300,400 x 400,500 x 200,500 x 300,500 x 400,600 x 200,600 x 300,600 x 400,200 x 300 |
| Number of displays supported | 1 |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | 0 - 20° |
| Distance to the wall (min) | 3.4 cm |
| Product colour | Black |
| Certification | TÜV |
| Screws included | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Width | 675 mm |
| Height | 428 mm |
Loading
10 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
10
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

You've added an item to your basket.