2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Dyson V10 Absolute New
Cordless Stick Vacuum Cleaner, Copper
£299
Free Delivery
Service that goes further
- Product code: 394433-01
- Bin Capacity (Litres) - 0.77
- Battery Life - 60 min
- Weight - 2.61 kg
- The suction power of a corded vacuum with de-tangling technology
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1249 x 250 x 256

| Type | Cordless Stick Vacuum Cleaner, Copper |
| Brand | Dyson |
| Model | V10 Absolute New |
| Also known as: | 394433-01 |
| EAN: | 5025155069318 |
| Note | We have a demonstration model of this item on display in our showroom available for you to view |
| The suction power of a corded vacuum with de-tangling technology | |
| Up to 60 minutes run time with 3 power modes | |
| 40% larger bin compared to Dyson V8 vacuums |
| Product type | 2-in-1 stick vacuum |
| Dust container type | Bagless |
| Product colour | Copper, Nickel |
| Dust capacity | 0.77 L |
| Wall mountable | Yes |
| Country of origin | Malaysia |
| Cleaning type | Dry |
| Dirt separating method | Cyclonic/filtering |
| Cleaning surfaces | Hard floor, Carpet |
| Number of speeds | 3 |
| Turbo | Yes |
| Easy to empty container | Yes |
| Power source | Battery |
| Motor power | 525 W |
| Battery technology | Lithium Nickel Cobalt Aluminum Oxide (LiNCA) |
| Number of battery cells | 7 |
| Runtime | 60 min |
| Runtime with motorized brush (high speed) | 5 min |
| Charging time | 3.5 h |
| Suction power | 151 AW |
| Package width | 271 mm |
| Package depth | 154 mm |
| Package height | 870 mm |
| Package weight | 5.9 kg |
| Width | 250 mm |
| Depth | 256 mm |
| Height | 1249 mm |
| Weight | 2.61 kg |
| Vacuum brushes included | Multifunctional brush |
| Crevice tool | Yes |
| Charging base | Yes |
| Batteries included | Yes |
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.dyson.co.uk/register.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Loading
You've added an item to your basket.