5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Dyson Ball™ Animal Multi-floor
Upright Vacuum Cleaner, Copper and Silver
£279.99
Free Delivery
- Product code: 411631-01
- Bin Capacity (Litres) - 1.8
- Container Type - Bagless
- Weight - 7.4 kg
- Cable Length (m) - 10
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1065 x 280 x 390

| Type | Upright Vacuum Cleaner, Copper and Silver |
| Brand | Dyson |
| Model | Ball™ Animal Multi-floor |
| Also known as: | 411631-01, Ball™ Animal Multifloor, Ball Animal Multi-floor, Ball Animal Multifloor |
| EAN: | 5025155074589 |
| Note | We have this item in stock, and you can also view a demonstration model on display in our showroom |
| Sucks up pet hair fast. Automatically de-tangles | |
| Variable suction control for every floor type | |
| Large bin, hygienic emptying |
| Product type | Upright vacuum |
| Dust container type | Bagless |
| Product colour | Copper, Silver |
| Dust capacity | 1.8 L |
| Country of origin | Malaysia |
| Hose length | 4 m |
| Cleaning type | Dry |
| Vacuum air filtering | Post motor filter |
| Dirt separating method | Cyclonic |
| Cleaning surfaces | Carpet, Stair steps |
| Number of power levels | 3 |
| Cord length | 10 m |
| Power source | AC |
| Motor power | 730 W |
| Suction power | 136 AW |
| Package width | 231 mm |
| Package depth | 1026 mm |
| Package height | 294 mm |
| Package weight | 10.8 kg |
| Width | 280 mm |
| Depth | 390 mm |
| Height | 1065 mm |
| Weight | 7.4 kg |
| Vacuum brushes included | Dusting brush |
| Floor nozzle included | Yes |
Loading
5 years parts and labour. To activate your warranty go to www.dyson.co.uk/register.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £93.33 with a 3 month plan. Read More





You've added an item to your basket.