1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LG 43QNED87B6A.AEK
43" QNED Mini LED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, F Rated
£599
Free Delivery
Spread the cost:
£49.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Awaiting stock
You can expect delivery within 10-14 days
Installation & Recycling Available**
Protection available from £7.49 p/m
Flexible Finance Options
£49.92 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: 43QNED87B6A
- Screen (Inches/Type) - 43 4K Ultra HD QNED MiniLED
- Operating System - WebOS
- LG's unique wide colour gamut technology delivers incredibly rich colour palette with Dynamic QNED Colour Pro
- Enhanced clarity and exceptional contrast with Mini LED
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 637 x 968 x 260

Energy
Rating
| Type | 43" QNED Mini LED Smart Television |
| Brand | LG |
| Model | 43QNED87B6A.AEK |
| Also known as: | 43QNED87B6A, 43QNED87B6AAEK |
| EAN: | 8806096728840 |
| LG's unique wide colour gamut technology delivers incredibly rich colour palette with Dynamic QNED Colour Pro | |
| Enhanced clarity and exceptional contrast with Mini LED | |
| Awardwinning webOS brings advanced AI experiencespowered by Google Gemini and Microsoft Copilot | |
| The AI button unlocks AI Hub for a smart, personalised experience, secured by LG Shield |
| Display diagonal | 109.2 cm (43) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | QNED MiniLED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| LED backlight | Yes |
| LED backlighting type | Mini LED |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Display diagonal (metric) | 1080 mm |
| Tuner type | Analog & digital |
| Digital signal format system | DVB-T2, DVB-T, DVB-C, DVB-S, DVB-S2 |
| Smart TV | Yes |
| Operating system installed | WebOS |
| Operating system version | 26 |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Smart modes | Filmmaker |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Audio decoders | Dolby Digital |
| Speaker direction | Down firing |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Web browser | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Audio formats supported | AC4, AC3, EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, apt-X |
| Picture processor | a7 Gen 9 AI Processor 4K |
| Game features | HGiG, Auto Low Latency Mode (ALLM), Variable Refresh Rate (VRR) |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| RF ports quantity | 2 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | SimpLink |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 51 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 84 kWh |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| LG technologies (AV/TV) | Dynamic QNED Color Pro, AI Super Upscaling 4K, Filmmaker Mode™, Dynamic Tone Mapping, AI HDR Remastering, HGiG, Game Optimiser, ALLM, VRR, Google Cast, ThinQ™, Works With Apple HomeKit, LG Sound Sync, AI Sound Pro, Clear Voice Pro, WOW Orchestra |
| Width (with stand) | 968 mm |
| Depth (with stand) | 260 mm |
| Height (with stand) | 637 mm |
| Weight (with stand) | 13.1 kg |
| Width (without stand) | 968 mm |
| Depth (without stand) | 29.7 mm |
| Height (without stand) | 565 mm |
| Weight (without stand) | 9.3 kg |
| Stand width | 500 mm |
| Stand depth | 260 mm |
| Package width | 1055 mm |
| Package depth | 172 mm |
| Package height | 660 mm |
| Package weight | 15.2 kg |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | AI Magic Remote |
1 year parts and labour. We advise that you register your LG appliance and activate your warranty at www.lg.com/uk/support/product-support/product-registration/.
1
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£7.49
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.