2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Dyson V12 Detect Slim Absolute
Cordless Stick Vacuum Cleaner, Silver
Retail Price
£449
Save £100
Was £549
Free Delivery
- Product code: 470521-01
- Bin Capacity (Litres) - 0.35
- Battery Life - 60 min
- Weight - 2.2 kg
- Powerful fade-free suction with up to 60 minutes run time
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1264 x 252 x 250

| Type | Cordless Stick Vacuum Cleaner |
| Brand | Dyson |
| Model | V12 Detect Slim Absolute |
| Also known as: | 470521-01 |
| EAN: | 5025155088173 |
| Note | We have this item in stock, and you can also view a demonstration model on display in our showroom |
| Powerful fade-free suction with up to 60 minutes run time | |
| New Fluffy Optic cleaner head reveals 2x more invisible dust on hard floors | |
| De-tangling Motorbar cleaner head automatically de-tangles hair as you clean |
| Cleaning type | Dry |
| Dirt separating method | Cyclonic |
| Cleaning surfaces | Carpet, Hard floor |
| Turbo | Yes |
| Variable power | Yes |
| Number of speeds | 3 |
| Country of origin | Philippines |
| Dust container type | Bagless |
| Product colour | Brushed iron, Yellow |
| Dirt capacity dry | 0.35 L |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LCD |
| Wall mountable | Yes |
| Dust container full indicator | Yes |
| Easy to empty container | Yes |
| Power source | Battery |
| Runtime | 60 min |
| Charging time | 4 h |
| Suction power | 150 AW |
| Weight | 2.2 kg |
| Width | 252 mm |
| Depth | 250 mm |
| Height | 1264 mm |
| Package width | 806 mm |
| Package depth | 271 mm |
| Package height | 154 mm |
| Package weight | 5.39 kg |
| Vacuum brushes included | Multifunctional brush |
| Vacuum wand assembly | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Charging base | Yes |
| Crevice tool | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| AC adapter included | Yes |
| Rotational speed | 125000 RPM |
Loading
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.dyson.co.uk/register.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £149.67 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £23 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
You've added an item to your basket.