1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Sharp 4T-C50HM5245KB
50" Television
£279
Save £50
Was £329
Free Delivery
- Product code: 4T-C50HM5245KB
- Operating System - TiVo
- Immerse yourself in brilliant detail and vibrant colours with the 50 inch 4K Ultra HD resolution (3840 x 2160).
- HDR and Dolby Vision enhance contrast and brightness, delivering cinematic visuals perfect for films, sports, and gaming.
- Warranty - 1 year parts and labour
| Type | 50" Television |
| Brand | Sharp |
| Model | 4T-C50HM5245KB |
| Also known as: | 4TC50HM5245KB |
| EAN: | 5905683272971 |
| Immerse yourself in brilliant detail and vibrant colours with the 50 inch 4K Ultra HD resolution (3840 x 2160). | |
| HDR and Dolby Vision enhance contrast and brightness, delivering cinematic visuals perfect for films, sports, and gaming. | |
| Access 160+ free channels and top apps like Netflix, Prime Video, and Disney+ with TiVo OS. Enjoy intuitive search and personalized streaming in one simple interface. | |
| Connect your devices effortlessly with HDMI 2.1 featuring eARC for high-speed audio and video, plus built-in Wi-Fi and Bluetooth 5.0 for wireless streaming. Comprehensive tuners support DVB-T/T2/C/S/S2 with HEVC H.265 compatibility for versatile viewing options. | |
| VESA compatible for modern setups, and loaded with popular streaming apps like YouTube, Netflix, Prime Video, Disney+, and more for endless entertainment. |
| Display diagonal | 127 cm (50) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2 |
| Auto channel search | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | TiVo |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Video apps | Disney+, Netflix, YouTube |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| AC input voltage | 220-240 V |
1 year parts and labour.Activate your warranty within 14 days of purchase and get an extra 6 months free.To activate your warranty go to sharp.registeritem.co.uk/appliance-details/origin-country.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
1
Year
Warranty
Compare with similar items
£279
Save £50
Was £329
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Sat 30th May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.