3
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Sharp 4T-C70GK4245KB
70" LED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, E Rated
£429
Save £112.62
Was £541.62
Available Screen Sizes
- 50"
- 70"
Save more together
- Product code: 4T-C70GK4245KB
- Screen (Inches/Type) - 70 4K Ultra HD LED
- Operating System - TiVo
- TiVo+: 160+ Free channels, live and on demand
- HDMI 2.1 with eARC
- Warranty - 3 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 952 x 1556 x 274

Energy
Rating
| Type | 70" LED Smart Television |
| Brand | Sharp |
| Model | 4T-C70GK4245KB |
| Also known as: | 4TC70GK4245KB |
| EAN: | 5905683271233 |
| TiVo+: 160+ Free channels, live and on demand | |
| HDMI 2.1 with eARC | |
| Dolby Vision: cinema-inspired HDR | |
| Dolby Atmos: full 360 sound experience | |
| AV1 codec for the highest streaming picture quality |
| Display diagonal | 177.8 cm (70) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Motion interpolation technology | Active Motion 400 |
| LED backlight | Yes |
| Screen format adjustments | 4:3, 16:9 |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (dynamic) | 1000000:1 |
| Display diagonal (metric) | 1770 mm |
| Tuner type | Analog & digital |
| Analog signal format system | PAL, SECAM |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2 |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | TiVo |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.3 |
| Video apps | All 4, Amazon Prime Video, BBC iPlayer, Disney+, Freely, My5, Netflix, UKTV Play, YouTube |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Audio decoders | Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Equalizer | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Colour name | Black |
| Panel mounting interface | 400 x 300 mm |
| Frameless design | Yes |
| Introduction year | 2024 |
| Stand type | Legs stand |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Subtitles function | Yes |
| Video formats supported | 3GP, 3GPP, ASF, AVI, DAT, FLV, MKV, MOV, MP4, MPG, TP, TRP, TS, VOB, WEBM |
| Audio formats supported | AAC, AC3, DTS, EAC3, FLAC, LPCM, M4A, MP3, WAV |
| Image formats supported | BMP, GIF, JPEG, JPG, MPO, PNG |
| Parental control | Yes |
| USB recording | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 92 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 175 kWh |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Certification | UKCA, REACH/PAH/SCCP |
| Width (with stand) | 1556 mm |
| Depth (with stand) | 274 mm |
| Height (with stand) | 952 mm |
| Weight (with stand) | 19.8 kg |
| Width (without stand) | 1556 mm |
| Depth (without stand) | 82 mm |
| Height (without stand) | 906 mm |
| Quick start guide | Yes |
| Languages in manual | 1 |
| Package width | 1705 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 1047 mm |
| Package weight | 27.3 kg |
| Remote control included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Battery type | AAA |
| Number of batteries supported | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Country of origin | Poland |
| Dimensions (W x D x H) with stand | 1556 x 952 x 274 mm |
| Mains power | Yes |
| Dimensions (with stand) (WxHxD) | 1556 x 952 x 274 mm |
| Stand | Yes |
| Supported batteries | AAA |
| DVB-T2 tuner | Yes |
3 years parts and labour. Register your product within 30 days of purchase at sharp.registeritem.co.uk/appliance-details/product-type.
3
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Compatible Wall brackets
Choose an option below. All include fastening screws for the TV screen.
Fixed
Tilting
Full Motion
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Add a wall bracket 
Loading
You've added an item to your basket.