TCL 50C6KS-UK
50" Mini LED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, E Rated
Save more together
  • Product code: 50C6KS-UK
  • Screen (Inches/Type) - 50 4K Ultra HD QD-Mini LED
  • Operating System - Google TV
  • HVA Panel - 60Hz HVA Panel
  • Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 679 x 1111 x 280
E
Energy
Rating
Type 50" Mini LED Smart Television
Brand TCL
Model 50C6KS-UK
Also known as: 50C6KSUK
EAN: 5901292526245
HANDS-FREE GOOGLE ASSISTANT Google TV makes life smart and simple
WORKS WITH ALEXA: Control this TV with your voice through selected Alexa devices
Display diagonal 127 cm (50)
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 pixels
Display technology QD-Mini LED
Screen shape Flat
Native aspect ratio 16:9
Motion interpolation technology PPI (Picture Performance Index) 3600
Dynamic contrast ratio marketing name Mega Contrast
Colour depth 10 bit
Display diagonal (metric) 1270 mm
Peak luminance ratio 65%
Viewable size diagonal 1260 mm
Tuner type Analog & digital
Digital signal format system DVB-C, DVB-S2, DVB-T2
Auto channel search Yes
Smart TV Yes
Internet TV Yes
Operating system installed Google TV
Operating system version 12.0
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Yes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version 2.0.2
Smart modes Game, Sports
Built-in Chromecast Yes
App distribution platform Google Play
Video apps Amazon Prime Video, Apple TV, Netflix, YouTube
Number of speakers 2
RMS rated power 20 W
Audio output channels 2.0 channels
Audio decoders DTS Virtual:X, Dolby AC4, Dolby Atmos, Dolby TrueHD
Equalizer Yes
Auto volume leveller Yes
Enhanced Audio Return Channel (eARC) Yes
Wi-Fi Yes
Bluetooth Yes
Ethernet LAN Yes
Wi-Fi standards 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth profiles A2DP, HID
Web browser Yes
HID support Yes
Product colour Metallic
VESA mounting Yes
Panel mounting interface 300 x 300 mm
Introduction year 2025
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
Noise reduction Yes
Game mode Yes
Teletext function Yes
Subtitles function Yes
Video formats supported H.264, H.265, MPEG2
AI Upscale Yes
Picture processing technology TCL AiPQ Pro Processor
Processor cores 4
Game features Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Master, Variable Refresh Rate (VRR)
4K Ultra HD upscaling Yes
Smartphone/tablet remote support Yes
HDMI ports quantity 3
USB 2.0 ports quantity 1
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity 1
Common interface (CI) Yes
Common interface Plus (CI+) Yes
HDMI version 2.1
HDMI Quick Switch Yes
Audio Return Channel (ARC) Yes
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity 0
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity 0
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity 0
Digital audio optical out 1
Headphone outputs 0
RF ports quantity 2
RF connector type F, IEC
Common interface Plus (CI+) version 1.4
Consumer Electronics Control (CEC) T-link
Electronic Programme Guide (EPG) Yes
Programming period 8 day(s)
On Screen Display (OSD) Yes
Number of OSD languages 59
Auto power off Yes
Sleep timer Yes
Energy efficiency class (SDR) F
Energy efficiency class (HDR) G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 60 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 139 kWh
Energy efficiency scale A to G
Internal memory 10200 MB
Width (with stand) 1111 mm
Depth (with stand) 280 mm
Height (with stand) 679 mm
Weight (with stand) 8.9 kg
Width (without stand) 1111 mm
Depth (without stand) 69 mm
Height (without stand) 646 mm
Weight (without stand) 8.7 kg
Stand width 852 mm
Stand depth 280 mm
Package width 1265 mm
Package depth 135 mm
Package height 775 mm